Satelit 5/2004 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části květnové rubriky

 

V samém závěru nejkrásnějšího měsíce v roce jsem zavítal do Bratislavy. Kromě mnoha dalších akcí jsem víkend strávil návštěvou TV JOJ v areálu filmových ateliérů na Kolibě, navštívil výborná bratislavská rádia FUN a B1 a podíval se na vysílací věž na Kamzíku a na uplink Telenoru v Mlýnské dolině u areálu STV. Bylo toho hodně, k těmto exkurzím se vrátím v dalších příspěvcích. Dnes aspoň začnu Otázkami na satelitní a DVB-T vysílání TV JOJ.

 

Otázky pro TV JOJ

 

 

 Jak už víte z těchto stránek, má JOJka svůj uplink na Thor v norském Nittedalu. Jak se tam ale technicky signál dostane? Používá uplink Telenoru v Mlýnské dolině (napravo od výškové budovy STV)? Pokud ano, jak se dostane signál z Koliby na Mlýnskou dolinu? Na tyto a řadu dalších otázek mi odpověděl pan Milan Fitzek, technický ředitel TV JOJ:

 

 „Momentálne k uplinku do Nórskeho Nittedalu dopravujeme signál spôsobom "double hop" prostredníctvom satelitu INTELSAT 707 a používame uplink spoločnosti Telenor v Mlynskej doline. Jedná sa o dočasné riešenie a v najbližšej dobe pripravujeme celkovú prestavbu tejto distribučnej trasy nášho signálu, o ktorej podrobnosti by som Vám rád povedal až keď to bude pripravené. Signál z Koliby prenášame do Mlynskej Doliny vzduchom RR spojom cez Kamzík, kde je zároveň urobená odbočka pre terestriálny vysielač K50. Jedná sa o MPEG digitálnu mikrovlnnú trasu.“

 

 

JOJka vysílá z Thoru stále volně, i když s identifikací kódu Conax. Nejedná se o poruchu? Kdy dojde k opětovnému zakódování?

 

„Jedná sa o poruchu a tento problém súvisí s dočasným spôsobom riešenia distribučnej trasy k uplinku v Nittedali. V prípade doriešenia ešte pred prestavbou distribučnej trasy bude program JOJ okamžite zakódovaný.“

 

 

Stále se hovoří o možném prodeji přístupových karet (v systému Conax) na individuální příjem JOJ TV ze satelitu Thor. Dosud jsme se nedočkali. Změnil se nějak názor JOJky a tedy nebude chtít umožnit příjem těm lidem, kteří mají na Slovensku špatný či žádný pozemní příjem?

 

Naša televízia sa hlavne orientovala na rozšírenie pokrytia prostredníctvom terestriálneho príjmu a tento rozvoj stále pokračuje. V tomto roku plánujeme spustiť ďalších asi 8 terestriálnych vysielačov. Zároveň sme nechceli urobiť rovnako chybné kroky ako niektoré zaniknuté televízie (TV LUNA) keď predaj kariet bol zastavený. Karty pre individuálny príjem predávať budeme. Momentálne problém ktorý riešime je cena karty s modulom pre koncového užívateľa, ktorá sa nám zdá byť vysoká cca 7.000 SK až 8.000,- SK. Neplánujeme na predaji kariet zarábať ale vstupné náklady su veľmi vysoké. Preto momentálne jednáme o možnosti zníženia tejto ceny.“

 

 

Na Astře v paketu UPC Direct se na místě Test TV krátce objevil signál JOJ TV. Znamená to, že zde budeme moci JOJku přijímat? Od kdy?

 

O vysielaní TV JOJ v pakete UPC Direct zatiaľ neuvažujeme. Na testoch nášho vysielania sme so spoločnosťou UPC neboli dohodnutý.“

 


Jak to vypadá se vzpomínaným padesátým kanálem v Bratislavě, zůstanete tam v analogu i nadále (příští rok), když se přehodnocuje vysílání DVB-T?

„O možnosti využitia kanálu K50 v Bratislave rozhoduje Telekomunikačný úrad a Rada pre vysielanie a retransmisiu. Určite kanál K50 Bratislava by sme radi využívali pre analógové vysielanie aj naďalej.“


Půjde JOJ TV do DVB-T vysílání?

 

„Televízia JOJ plánuje vysielať prostredníctvom DVB-T a bude podporovať rozvoj DVB-T na Slovensku. Momentálne sme zastavili práce na návrhoch nových kanálov pre analógove vysielače a radi by sme v budúcnosti využili digitálne vysielanie v oblastiach kde nieje možný príjem TV JOJ prostredníctvom súčasných terestriálnych vysielačov.“

 

Poslední můj dotaz směřoval k teletextu, který na JOJ TV zatím chybí. Podle slov technického ředitele, pana Milana Fitzeka, o vysílání teletextu uvažují, přesný termín však ještě není daný, přijde na pořad dne až po zmiňované přestavbě distribuční trasy, kterou tato televize plánuje na příští měsíc. Poděkoval jsem za rozhovor, o dalších novinkách ve vysílání této slovenské stanice budu samozřejmě všechny čtenáře tohoto serveru ihned informovat.

 

LOGO – nová televize v síti MTV

 

 

Nový specializovaný kanál pro kabelové sítě představuje v těchto dnech společnost MTV Networks. Bude se jmenovat LOGO a bude zaměřený na gaye a lesbičky. Stanice by měla začít vysílat 17. února 2005, a to nejprve v USA v New Yorku, Bostonu, Los Angeles, San Franciscu, Philadelphii a v Atlantě v sítích kabelových operátorů Time Warner Cable a RCN. Později mediální společnost Viacom počítá s jejím přenesením i na další kontinety. Stanice LOGO bude určena především pro diváky ve věku 25-49 let a program bude připravován specielně pro osoby s touto sexuální orientací, což však nevylučuje i sledování ostatními diváky. Jen v USA by mohla stanice oslovit až 15 miliónů lidí, což převedeno na peníze představuje kupní sílu až 458 miliard dolarů ročně. Ještě před startem této televize spustí MTV Networks internetovou presentaci na adrese www.logo-tv.com.

 

Óčko už má svůj samostatný satelitní uplink

 

 

Pátek 21. května 2004 se zapsal do historie české hudební stanice Óčko. Po úspěšně ukončených testech byl tohoto dne spuštěn samostatný uplink na novou frekvenci na Astře přímo ze střechy vily v pražských Košířích, kde televize sídlí a má studio. Na terasu na střeše přibyla vysílací ofsetová parabolická anténa o průměru 240 cm. Ta je, ostatně jako další technologie k přenosu, dodaná společností SES Astra. Je to výrobek známé americké firmy Channel Master, která vyrábí profi antény, zde je to konkrétně typ 244. Nejde ale o obyčejnou, i když poněkud rozměrnější parabolu, jakou známe z běžného satelitního příjmu. Z důvodu zmenšení délky ramena držáku konvertoru a zvýšení účinnosti je na rameni umístěna druhá, menší parabola o průměru 30 cm - tato anténa využívá tzvn. Gregoryho druhého ohniska. Dosáhne se tak mnohem větší účinnosti jak u klasických ofsetových parabol. Navíc se jedná o duální Rx - Tx typ, kdy je do ohniska směrován jak konvertor vysílací, tak i přijímací. Pokud by vás zajímaly některé technické údaje, tak aspoň ve stručnosti: LNB pro vysílání obsáhne pásmo 13,75-14,50 GHz a dosáhne se zisku 49,3 dBi (měřeno na frq. 14,25 GHz), LNB pro příjem je v běžném pásmu 10,70-12,75 GHz a s ním se dosáhne zisku 47,8 dBi (měřeno na 11,95 GHz). Parabola je potažena dvěma vrstvami specielního polyesteru a podle údajů výrobce by měla vydržet nápory větru o síle 80 km/hod s poryvy až do 200 km/hod.

Tato nová parabola je nasměrovaná na družici Astra 3A, která je umístěná na pozici 23,5 stupňů východně. Přidělená vysílací frekvence je 14,2335 GHz, přijímací 12,7335 GHz. Tento signál se přijímá ve vysílacím středisku SES Astra v Betzdorfu v Lucembursku, přidá se do paketu k dalším programům, určeným pro transponder 57 a odesílá na Astru 2C. Přesné parametry tohoto primární signálu jsou:

 

Astra 3A, tr. 24, frq. 12,7335 GHz, vertikální polarizace, SR 2220, FEC 5/6, SID 100, identifikátory: V-PID 160, A-PID 80

 

Spuštěním samostatného up-linku na Astru 3A dojde k odchodu Óčka z paketu Czechlink. Protože ale nejsou ještě všichni kabeloví operátoři připraveni, prodlouží se doba vypnutí signálu Óčka z Eurobirdu (tr. F3, 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4) zřejmě až do konce června. Původně byl stanovený termín na 1.červen.

Kabeloví operátoři a samozřejmě i individuální příjemci - pokud natáčí své paraboly - tedy mohou od tohoto dne vyzkoušet příjem kvalitního primárního signálu. Který je zdrojem pro šíření Óčka z v Evropě nejsledovanější pozice Astry na 19,2 stupních východně. Zde už Óčko od konce dubna vysílá volně v paketu:

 

Astra 2C, tr. 57, frq. 10,832 GHz, horizontální polarizace, SR 22000, FEC 5/6, SID 61990

 

V následujícím týdnu pak zmizel signál Óčka z paketu UPC Direct na Astře 1G (19,2 st. vých., frq. 12,304 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 163/90, SID 20333, kód CryptoWorks). UPC provedla změnu na předvolbě č.22 u pronajímaných receiverů Philips DSX 6010s pro abonenty, nyní je tam brán signál z tr. 57 z Astry 2C (poznali jsme to podle identifikace OCKO.TV bez diakritiky místo původního názvu s „philipsáckou“ diakritikou - Óčko). A tak došlo k uvolnění jedho místa na transponderu UPC.

Pro převod do digitálu v normě MPEG 2 používá Óčko enkodér vysílacího signálu Thomson DBE 4110 druhé generace, který by měl být až o 25% efektivnější jak enkodéry Philips první generace, které jsou používané v Czechlinku. Vysílá se s variabilním datovým tokem, ale rozmezí minimum – maximum se ještě bude dolaďovat. Po vypnutí signálu z Eurobirdu budeme moci porovnat kvalitu signálu z obou Aster a rozhodnout se z jaké pozice budeme chtít stanici sledovat. Oba kanály vysílají volně s teletextem a během několika dní či týdnů se budou vysílat i data programových informací (EPG). Óčko tedy udělalo poslední krok ke svému osamostatnění – odchodu z Czechlinku. Nezbývá než popřát, aby mělo svůj primární signál z nového uplinku vždy dostatečně kvalitní, bez kostečkování a aby mělo dobrý obraz a zvuk. A spolu se zajímavými hudebními pořady tak přispělo k dobré prezentaci naší republiky v Evropě – vždyť je to v současné době jediné volné české vysílání!

 

Novinky firmy Humax na veletrhu Anga Cable

 

 

Veletrh Anga Cable v německém Kolíně znamenal rozhodující impuls pro rychlou digitalizaci Německa. Společnost HUMAX zde předvedla širokou paletu digitálních receiverů. Od nástupce populárního přijímače F2-1000 T až k high-tech produktu pro DVB-T – harddiskovému receiveru PVR 8100 T. Pondělním (24.5.2004) spuštěním digitální televize v Kolíně a severoněmeckém regionu našly všechny tyto přístroje své uplatnění a budou moci být připojené na signál z antén pro pozemní digitální vysílání. Na „digitální pondělí“ se dobře připravili také všichni místní prodejci. Obchody nabízí kromě samotných set-top boxů i celou řadu doplňkového příslušenství pro digitální příjem, od antén až po specializované pomůcky a příslušenství. Vzrůstá také zájem o nové přidané služby DVB-T, lidé již netouží pouze se jen dívat na obrázky – být jen pasivními diváky, ale chtějí aktivněji využívat platformu MHP, roste zájem o hard diskové přístroje.

Jako novinku předvedl HUMAX právě v Kolíně svůj nový LCD-televizor LD-17 T. Jedná se o přenosný přístroj s 12 voltovým napájením a integrovaným DVB-T receiverem. Je vybavený už podle standardu MHP pro TV přijímače. Tento televizor je prvním v nové řadě integrovaných LCD „monitorů“, které budou stírat rozdíly mezi výstupním zobrazovacím zařízením výpočetní techniky a „klasickým“ výrobkem domácí spotřební elektroniky. Nezůstane se ale jen u jednoho typu, už v letošním roce představí HUMAX další LCD televizory. V létě to bude přístroj s 26 palcovou úhlopříčkou stínítka obrazovky, v říjnu by se měly začít prodávat televizory s 32 palcovou obrazovkou. Oba typy budou moci být postupně rozšiřované o další integrované moduly (DVB-T, sat tuner, MHP aj.).

Mezi další přístroje u HUMAXe oblíbené „kombinované“ řady jsou satelitní receivery s hard diskem, umožňující používat přijímač jako osobní digitální videorekordér (PVR), anebo satelitní receiver s DVD přehrávačem. Při výrobě těchto zařízení sází společnost HUMAX na vlastní vývoj a profituje z celosvětových zkušenosti firmy. Na podzim 2003 začala firma HUMAX dodávat také komponenty pro HI-FI poslech a domácí kino. V tomto segmentu trhu se chce též prosadit svým novým stolním DVD recorderem a 7.1 AV receiverem.

Další těžiště svého postavení na německém trhu vidí HUMAX v kabelových dekodérech. Je rozhodujícím dodavatelem zařízení pro kabelové operátory iesy a Kabel BW. Na veletrhu Anga Cable pak podepsal smlouvu s providerem NRW pro jeho kabelovou síť ish na dodávku nové generace kabelových receiverů S PR FOX C. Dále HUMAX připravil dekodéry pro příjem zahraničního - francouzského paketu visAvision providera Eutelsat, který lze nyní v Německu abonovat.

Společnost HUMAX byla založena v roce 1989 v jihokorejském Soulu (Seoul). Patří k předním celosvětovým výrobcům set-top boxů (první digitální receiver vyrobila už v roce 1996) a dalších zařízení digitální spotřební elektroniky. Prosadila se v Japonsku, v Evropě a od roku 2001 úspěšně působí i na trhu v USA . Od ledna 2000 má svou evropskou centrálu v Oberurselu u Frankfurtu, odkud jejich 20 spolupracovníků řídí aktivity firmy na kontinentu. Celkem HUMAX zaměstnává 450 lidí, z toho 250 ve vlastním vývoji.

 

Objeví se v brzké době Nova na satelitu?

 

 

Už je to jisté: AXN a Nova se brzy objeví na satelitu v paketu UPC Direct! Tak to byly v květnu moje nejčastější telefonáty. A volající se mi zadušovali, že je to pravda, že si to přečetli v satelitních informacích německého satelitního publicisty - Stefana Hagedorna. Prý je to také v teletextu na stanicích TELE 5, NBC/GIGA TV, onyx.tv a ATV+ ! A protože v kalendáři nebylo 1. apríla a článek nepřinesl „virtuální“ redaktor webu satCentrum pan Lipra, tak je to prý jisté a tak ať rychle něco zjistím. Copak o to, úvahy o vstupu Novy na satelit jsou tak staré, jak samo vysílání této komerční stanice. A bylo to i častým tématem one man show bývalého generálního ředitele této naší nejúspěšnější komerční stanice. Také dotaz na zařazení akčního kanálu AXN do nabídky největšího tuzemského providera je takřka evergreenem. Na který jsme ale stále dostávali stejnou odpověď – dosud se jedná… Tedy nic nového, co by přineslo aspoň špetku naděje, že se věci pohnou kupředu a kanály se skutečně v paketu objeví. A tak se sám divím, co způsobilo náhle takovou změnu - že by už nastala v mediální oblasti předčasná okurková sezóna?

Zřejmě ano, anebo nejsem tak dobře informovaný, jako náš satelitní kolega, známý publicista Stefan Hagedorn. Ten ve svých květnových přehledech satelitních změn na orbitu Transponder NEWS skutečně rozesílal tuto informaci (přináším trochu krkolomný, ale doslovný překlad, abych nepozměnil smysl vět):

 

„UPC Direkt získá přírůstky. V tomto čase se připravují na start vysílání v platformě UPC Direkt dva nové TV kanály. Zábavný kanál AXN měl v těchto dnech ve svém zařazení v rámci UPC Direkt odklad. Podle neoficiálních informací by se měla na satelitu objevit i česká soukromá stanice Nova TV. Pro tu ze strategických důvodů nepřichází v úvahu vysílání z Czechlinku (Eurobird 1), proto bude program uváděn přes Pay-TV platformu UPC Direkt.“

Tolik text (jen na okraj - v celém článečku se uvádí poněmčené slovo „přímý“ – direkt místo direct), který mnoho slibuje, ale bohužel bez konkrétního datumu. Protože sleduji mediální sféru pro weby tvCentrum a satCentrum, čas od času oslovuji také představitele obou jmenovaných subjektů – TV Novu i UPC ČR, a nezdálo se mi, že by už situace dozrála k tak sugestivním závěrům, které ve mně vyvozují skoro dojem o tom, že je vše už dojednáno a start je před dveřmi. Osobně si myslím, že to nebude tak horké.

 

„Ne, neplánujeme“. Taková totiž byla stručná okamžitá odpověď tiskového mluvčího Novy Dana Plovajka na můj konkrétní dotaz, který jsem mu položil při své poslední návštěvě Barandova, na konci dubna. „Vzhledem k našemu pokrytí, které máme, ne.“  Na to jsem oponoval, že jsou oblasti, kde terestrické pokrytí není v dobré kvalitě, například Děčínsko, kde z důvodu rušení německými rozhlasovými stanicemi DAB-T na 12. kanálu VHF došlo v minulém roce ke snížení výkonu a úpravě vyzařovací charakteristiky vysílače na Bukové hoře. A i jinde v republice. Jak máme informace od našich čtenářů, jsou místa, kde se signál Novy nedaří ve slušné kvalitě zachytit. „Ne, určitě ne, a pak - uvidíme jak se rozjede pozemní digitální vysílání.“ Ano DVB-T vysílání bylo opravdu ten den aktuálním tématem - zrovna ten den vláda schvalovala aktualizovanou Koncepci digitálního vysílání, kterou na jednání předložilo Ministerstvo informací.

Tedy s vysíláním současného programu Novy přes satelit se asi opravdu na Barandově nepočítá. A co Nova 2, 3, 4… jak o budoucích kanálech paketu mluvil kdysi bývalý ředitel dr.Železný? Ani zde nechce pan Plovajko předbíhat, dle jeho slov ještě nebyly přidělené frekvence pro digitální vysílání a tak nic rozhodnuto nebylo. Ale satelit rozhodně není na pořadu dne. Dobře, Nova tedy sama na satelit nechce. Existuje však možnost retransmise pro dokrytí signálu - jak UPC nabízí svým abonentům od podzimu v případě české Primy. Už z dřívějška jsem měl informaci, že skutečně proběhla určitá jednání mezi UPC a Novou, a tak jsem vznesl dotaz na tiskového mluvčího, dr. Františka Malinu. A samozřejmě připojil i staronový dotaz na AXN. Zde je jeho odpověď:

„Vážený pane inženýre, otázka zařazení TV kanálu AXN či TV NOVA jsou záležitostmi komerční povahy a proto bych se k nim mohl vyjádřit jen v případě, došlo-li by k uzavření jakékoliv dohody. Jsem si sice jist, že desetitisíce předplatitelů UPC Direct by uvítaly nějakou novinku v nabídce a především pak využití této služby pro dokrytí území České republiky pro ně nedostupným signálem TV NOVA, nicméně naše společnost skutečně nemá ve zvyku potvrzovat či vyvracet spekulativní informace ze "zaručených zdrojů". Musím proto znovu opakovat jen to, co jsem už řekl dříve: Informace o jednání (či nejednání) podléhají obchodnímu tajemství. Naše společnost se tak chce, kromě samozřejmého respektování zájmů případných partnerů, vyhnout jakýmkoliv spekulacím a tlaku dalších, na celé záležitosti jakýmkoliv způsobem zainteresovaných stran.“

Takže zůstávám pevně nohama na zemi, červnový start těchto stanic v platformě UPC Direct zřejmě nehrozí. Možná později, ale podle mého názoru to hned tak nebude. I když bych se, samozřejmě, rád mýlil …

 

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

 

   Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/ (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 02 JUN 2004