Satelit 5/2005 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první květnové satelitní rubriky

 

Vítám vás při čtení májové satelitní rubriky, kterou však nezačínám zrovna romantickým tématem - „protipirátským“ zákonem. Ten je podle senátem schváleného znění napsán tak, že by klidně mohl zasáhnout i toho, kdo nemá nějaký prospěch z neutorizovaného sledování nedostupných satelitních placených kanálů. Stačí, že se zmíní o komponentech, které by na takový příjem mohly být případně použity. A protože česká povaha má bohužel k závisti a udavačství hodně blízko, mohl by být zákon účelově vykládán a používán. Nechtěl bych se dožít cedulek, že poslech zahraničního vysílání se přísně trestá, jako tomu bylo kdysi u našich prarodičů za Protektorátu…

 

President podepsal zákaz pirátského přístupu k vysílání televize

 

 

Zamezit pirátství a nelegálnímu přístupu v rozhlasovém a televizním vysílání i na internetu má nový zákon č. 206/2005 Sb. (projednávaný pod číslem tisku 596), který 3.5.2005 schválila Poslanecká sněmovna. Podpořila zpřesnění týkající se vybírání pokut za porušení zákona, které jí předložil Senát. Zákon v tomto znění pak 12.5.2005 podepsal prezident Václav Klaus. Zákon začne platit od 1.6.2005.

 

Cílem zákona je zakázat dovoz a prodej takzvaných pirátských dekodérů, které mohou narušit práva autorů a služby v oblasti rozhlasového a televizního vysílání. Za porušení zákazu budou hrozit pokuty až přes milion korun. O vyřizování přestupků a správních deliktů proti zákonu se má podle senátního doporučení starat Český telekomunikační úřad. Ministr kultury Pavel Dostál senátní verzi podpořil. Připomněl poslancům, že přijetí zákona po Česku vyžaduje evropská směrnice. Upozornil také, že Evropská unie kvůli nepřevedení směrnice do českého právního řádu již s Českou republikou zahájila řízení.

 

Zákon vychází ze směrnice z roku 1998 o zákazu zařízení, která slouží k obcházení přístupových zabezpečení takzvaných chráněných služeb. Tyto služby jsou financovány buď prostřednictvím příjmů z reklamy a sponzorství, nebo přímo jejich uživateli. Typickým příkladem je televizní satelitní nebo kabelové vysílání, jejichž provozovatelé nabízejí za poplatek například filmy krátce po premiéře v kinech. Legislativní opatření EU zakazuje výrobu, prodej, instalaci a propagaci zařízení, která umožňují nelegální přístup k placenému televiznímu vysílání, nelegální šíření videozáznamů a nelegální šíření publikací elektronickou cestou.                        (Zdroj: ČTK a Česká média)

 

Zákon o ochraně některých služeb v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a služeb informační společnosti

 

Dnem 1.6.2005 nabývá v ČR účinnost tzv. Antipirátský zákon (č. 206/2005), který postihuje osoby šířící návody, klíče, hardware, software, informace, atd. vedoucí k neautorizovanému příjmu placené televize, rozhlasu a služeb informačních společností. Znění zákona si můžete přečíst zde: http://www.sbirka.cz/NOVE/05-206.htm. Ze zákona č. 206/2005 Sb. vybírám:

Nedovolené zařízení je jakékoliv zařízení nebo program navržené nebo převzaté za účelem umožnění přístupu k chráněné službě ve srozumitelné formě bez souhlasu poskytovatele chráněné služby. Je zakázáno přímo nebo nepřímo propagovat jakýmkoliv způsobem nedovolená zařízení.

Fyzická anebo Právnická osoba se dopustí přestupku tím, že přímo nebo nepřímo propaguje jakýmkoliv způsobem nedovolená zařízení. Pokuta je od 500 000 do 2 000 000 Kč.

 

Od tohoto termínu už tedy nelze psát o nových receiverech a universálních modulech a kartách, které umožňují přístup k „nalomeným“ systémům kódování a takto upravené je nelze ani prodávat a servisovat. Dosud se u nás postihoval pouze prodej a úprava pirátských karet a receiverů na domácí platformu UPC Direct, za zahraniční platformy, které se ale ani po našem vstupu nedají abonovat (!) nebyl před přijetím tohoto zákona právní postih. Protože nyní bude trestné i podávání informací a umožnění přístupu k návodům k takovému příjmu, mizí i webové stránky s uploady, kam mohli satelitní fanouškové zasílat své kódy a programy. Také z webu satCentrum byla stažena stránka Upload, a byla nahrazena TV download, kde jsou týdenní a měsíční programové přehledy řady našich i zahraničních satelitních a kabelových televizí.

 

Zatímco v původním návrhu zákona byla postižitelná propagace a šíření informací fyzickými i právnickými osobami pouze v případě, že to bylo pro obchodní účely, podle nakonec schváleného tisku je informace - propagace postižitelné vždy (tedy i pro soukromé účely, a bez zisku). Opět se tedy podařilo našim zákonodárcům přijmout ještě přísnější zákon, jak jej po nás původně Evropská unie požadovala. Bohužel se obávám, že se tento zákon začne ihned aplikovat k napadání konkurence a bude sloužit k likvidaci určitých nepohodlných lidí, firem či médií. Jeho znění totiž vyhovuje „české“ povaze závistivce a udavače, což si určitě někteří jedinci nenechají ujít.    

ČT1, ČT2 a ČT24 přibudou do platformy UPC Direct

 

 

Všechny tři programy české veřejnoprávní televize si mohou naladit abonenti UPC Direct. ČT1 a ČT2 je poskytována jako dokrytí pouze pro české abonenty. Zpravodajský kanál ČT24 vysílá volně.


V úterý 10.5.2005 odpoledne mezi 16. a 17. hodinou jsem zaregistroval první testy přenosu signálu programu České televize v platformě UPC Direct na Astře na pozici 19,2 stupňů východně. Další testy poté následovaly celý večer a v dalších dnech. Hned jsem kontaktoval společnost UPC ČR, a.s. a dotázal se na další podrobnosti. Podle posledních informací v době uzávěrky rubriky dojde zatím pouze k spuštění ČT24 do vysílání, ČT1 a ČT2 se pouze testuje a k zařazení těchto stanic do platformy dojde až od 1.6.2005. K tomuto přinese UPC oficiální tiskové prohlášení. Dnes tedy alespoň některé moje předpoklady, které se však mohou od skutečnosti v některých bodech mírně lišit.

ČT1 a ČT2 vysílají na Astře 1E, tr. 63, frq. 10,921 H, SR 22000, FEC 5/6, ČT1 má SID 20342 a PIDy 151/161, ČT2 má SID 20350 a PIDy 551/561


Předplatitelé služby UPC Direct ve své většině získávají signál TV Prima, ČT, a TV Nova terestrickou cestu (kombinace příjmu signálu ”prostřednictvím satelitu a antény”). Ve snaze vyhovět požadavkům těch diváků UPC Direct, kteří nemají možnost přijímat kvalitní signál ČT1 a ČT2 prostřednictvím televizní antény, přichází společnost UPC ČR, a.s. s možností přijímat tyto programy i pomocí digitální platformy DTH. Jedná se o tzv. dokrytí a služba UPC Direct se stane jednou z mnoha platforem, které jsou využívány pro zabezpečení pokrytí území České republiky signálem veřejnoprávní televize.

Stejně jako je tomu v případě TV Prima, je příjem ČT1 a ČT2 možný na pronajatých receiverech Philips pouze u českých abonentů, ČT1 obsadila čtvrtou a ČT2 pátou předvolbu.

 

Vysílání obou programů české veřejnoprávní televize naladíme v paketu UPC Direct na Astře 1E, tr. 63, frq. 10,921 H, SR 22000, FEC 5/6, ČT1SID 20342 a PIDy 151/161 a je na místě bývalého testu kanálu Cartoon Network, kanál ČT2SID 20350 a PIDy 551/561 a je na místě bývalého testu AXN. Vysílání je kódováno v systému CryptoWorks.

ČT24 vysílá volně na Astře 1G, tp. 99, frq. 12,382 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20326, PIDy 651/661


Zpravodajský kanál ČT24 je novým, třetím programem České televize a začal vysílat teprve nedávno - 2.května 2005. „Vnímám to jako historický zlom, podobně jako byla v roce '70 dvojka a v roce '73 barva,“ uvedl při startu stanice generální ředitel ČT Jiří Janeček. Za programovou strukturou stojí ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, který byl i u rozjezdu podobně zaměřené úspěšné slovenské stanice TA3: „Princip je jednoduchý - zprávy každou celou hodinu, vždy v půl přehled zpráv“. Zbylý čas vyplňují tematické pořady, například samostatné zpravodajství o kultuře a 3x denně velké specializované ekonomické zpravodajství. ČT24 zatím vysílá osmnáct hodin denně, od podzimu přejde na 24 hodinový formát.

Kanál ČT24 naladili dosud satelitní diváci pouze na satelitu Eurobird 1 (na pozici 28,5 st. východně), v paketu Czechlink (frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 165/100). Právě tato pozice mimo nejsledovanější Astru (19,2 st. vých.) či Hot Bird (13,0 st. vých.) omezila její sledování pro řadu zájemců, což se nyní mění! Je sice zařazena na jeden ze čtyř transponderů UPC Direct, ale je vysílána volně (nikoliv v systému CryptoWorks jako např. slovenská TA3) a tak je dostupná všem satelitním divákům, ne jen abonentům UPC. Což je velmi dobré řešení.

 

ČT24 vysílá volně v paketu UPC Direct na Astře 1G, tp. 99, frq. 12,382 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20326, PIDy 651/661. Její vysílání bude i v budoucnu volné, nekódované. ČT24 je na pronajatých receiverech Philips českých abonentů zařazena na šestou předvolbu.

 

Začal vysílat CS Film

 

 

V úterý 3.5.2005 začal vysílat v kabelových sítích v ČR nový program – CS Film. Licence k vysílání byla Radou pro rozhlasové a televizní vysílání udělena Československé filmové společnosti s.r.o.. CS Film je placeným (basic TV) filmovým kanálem českých a slovenských filmů, které jsou zpočátku vysílány každý den od 12.00 do 24.00 hodin. Program je určen pro sítě kabelové a satelitní televize v České a Slovenské republice a později i individuálním divákům. Jako distribuční zdroj signálu se používá vysílání na satelitu Eurobird 1 (umístěném na pozici 28,5 st. východně) v paketu Czechlink. Individuální satelitní diváci mohli od 29.4. do 3.5. sledovat jeho volné zkušební vysílání na tr. F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 1, PIDy 160/80. Od 3.5. dopoledne byl už však signál zakódován do systému CryptoWorks. A tak nebyla individuálním satelitním divákům dostupná ani odpolední testovací smyčka a samozřejmě ani večerní český film Choking Hazard, kterým od 20.00 hod odstartoval CS Film své pravidelné vysílání.

 

Jak už jsem uvedl, je vysílání v prvních týdnech určeno pouze pro kabelové sítě, se kterými společnost již postupně uzavírá smlouvy. Jako první je kabelový operátor Karneval Média. Společnosti UPC zatím v prvních dnech tento program ve svých sítí ani v satelitní platformě UPC Direct mít nebude, ale nebrání se případnému pozdějšímu zařazení do nabídky. CS Film rozjíždí v těchto dnech větší mediální a reklamní kampaně, a po prvních zkušebních jednom či dvou měsících se uvažuje i se zahájením abonence pro individuální satelitní diváky. Dokonce, podle posledních informací, by se tento termín mohl zkrátit a první zájemci o předplatné by mohli být uspokojeni v průběhu června.

CS Film vysílá na Eurobirdu 1 (28,5 st. vých.), tp. F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 1, PIDy 160/80


Jak už jsem uvedl, je CS Film šířený v paketu Czechlink v kódu CryptoWorks a oprávnění k jeho individuálnímu příjmu tedy bude, podobně jako v případě Galaxie sport, aktivováno předplatitelům na jejich Czechlink karty (ve spolupráci se společností Trade & Technology). Protože CS Film bude spolu s T&T připravovat v červnu vylepšené kódové zabezpečení přístupových karet, nebudou se od začátku pro CS Film aktivovat starší karty Czechlink (s černým potiskem se Zeměkoulí. Karty s nápisem Trade & Technology s šipkou v barvách trikolóry (od BIOSu II) se již budou moci abonovat). Toto opatření má eliminovat neoprávněné sledování (nejen) tohoto programu bez řádné abonence.

Výše ročního poplatku nebude nijak vysoká, měla by činit 1000 Kč. Pokud se jedná o diváky na Slovensku, neměl by to být, podobně jako u programu Galaxie sport, zvláštní problém. „Cílem TV programu CS Film je přinést divákům kvalitní zábavu, o kterou dlouhodobě jeví velký zájem, posilovat národní sebevědomí a česko-slovenskou vzájemnost a v neposlední řadě napomáhat postupně zrodu i nových filmových a televizních projektů, a to nejen v profesionální a školní, ale i amatérské tvorbě“ – taková byla slova spolumajitele, pana Leoše Pohla bezprostředně po udělení licence pro CS Film, a tak přeji novému domácímu kanálu úspěšný start a hodně spokojených diváků.

 

Jak vypadal start CS Filmu 3.5.2005?

 

Několik desítek vteřin před osmou večerní naskočila modrá obrazovka s textem: "Sledujete vysílání nového Televizního kanálu českých a slovenských filmů CS FILM" a hned poté naběhl bez dalších upoutávek první večerní film - Choking Hazard. Nahrál jsem si úvodních deset minut pomocí software TuxVision z Dreamboxu do počítače, soubor v MPEG2 byl velký 205 MB. Pokud sleduji hodnoty rozlišení a bit rate v uvedeném programu, hlásí mi to formát 528x576 a hodnoty pro video oscilují okolo 2360 - 2380 kBit/s, zvuk je pouze 96 kBit/s. Subjektivně je právě vysílaný širokoúhlý (opravdu 16:9? - na širokoúhlém displeji byl více protažený do výšky) obraz na širokoúhlém LCD monitoru i na "klasické" obrazovce o uhlopříčce 72 cm na dobré úrovni, nekostečkuje a nemá zubaté přechody, samozřejmě větší rozlišení i datový tok pro video i audio by filmovému kanálu rozhodně prospělo. O zvuku v dolby digital ani nemluvě, i české a slovenské filmy jsou už dnes distribuované v tomto ve světě standardním formátu. Doufáme, že se postupně s růstem počtu abonentů bude také zvyšovat vysílaná kvalita.

Přesto tyto výhrady beru start nového domácího kanálu jako dobrý počin a těším se na řadu filmů, které už z různých důvodů jinde neuvidíme. A spolu s vámi budeme "tlačit" na co nejrychlejší zahájení abonence i pro individuální satelitní diváky. Ještě jedno doplnění na závěr - začátek vysílání jsem sledoval na dočasnou abonenci své czechlinkové karty, kterou jsem získal díky ochotě providera.

 

Odstartoval zpravodajský kanál České televize – ČT24

 

 

Už o den dřív, jak CS Film, v pondělí 2.5.2005 ve 13.00 hod začal vysílat zpravodajský kanál ČT24. Současně se ten den ráno změnila i grafika zpravodajství. „Vnímám to jako historický zlom, podobně jako byla v roce '70 dvojka a v roce '73 barva,“ uvedl při představení stanice a nových zpravodajských prostor novinářům generální ředitel České televize Jiří Janeček. „My to chápeme jako rozšíření veřejné služby, ne jako léčku, jak navýšit čas na reklamu,“ doplňuje generálního ředitele autor projektu – ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. „Nechceme diváka obtěžovat reklamou“. Programové schéma ČT24 je podle něho vytvořeno velmi operativně, v příštích dnech byl věnován velký prostor oslavám konce 2. světové války s přímým vysíláním z Berlína a Moskvy. Pokud se týká nákladů na spuštění a vlastní vysílání zpravodajského kanálu, dodává: „Částku říkat nebudu, zná ji Rada České televize. Já tvrdím, že je závratně nízká".

ČT24 vysílá na Eurobirdu 1 (28,5 st. vých.), tp. F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 6, PIDy 165/100


ČT24 naladíme na satelitu Eurobird 1 (na pozici 28,5 st. východně), v paketu Czechlink. Zde nahrazuje dosavadní testovací vysílání ČT. Parametry pro naladění na individuálních satelitních kompletech jsou následující: tr. F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 6, PIDy 165/100. V den startu byl zde dopoledne přenášen test – barevné pruhy s nápisem TRILOGY 1 CR. Vysílání je volné,
nezakódované. V průběhu dalších dní pak mělo být dostupné v kabelových sítích, ČT zmiňovala hlavní operátory UPC a Karneval, uvažuje se i se zařazením do nabídky satelitní platformy UPC Direct na Astře.

Start ČT24 byl i hlavním tématem Dobrého rána s ČT, které se ten den vysíllalo z nového zpravodajského studia, kde se právě v jednu hodinu po poledni spouštěla „dvacetčtyřka“. Už po šesté ranní přinesl první informace k vysílání vedoucí útvaru hlavního inženýra Ivo Procházka. Bohužel pouze české mutace, diváci na Moravě sledovali vysílání brněnského studia ještě se starou grafikou a protože se po deváté hodině opakuje na ČT2 celostátně zase moravská verze, mnozí diváci tak pražské Dobré ráno neviděli. Také já mohu sledovat tuto relaci pouze přes satelit, kde ČT1 je též v paketu Czechlink na družici Eurobirdu 1. Současně s ČT24 byl spuštěn také nový internetový zpravodajský portál na adrese www.ct24.cz. ČT24 je už od prvního dne zařazena v Praze v kabelovém rozvodu UPC na kanále SE 16, na frekvenci 266,25 MHz.

 

Anime+ přibyl do platformy UPC Direct

 

 

Nový animovaný kanál pro starší děti a mládež Anime+, který je už od ledna dostupný v kabelových sítích v ČR (např. Karneval) se dne 2.5.2005 zařadil i do nabídky UPC Direct. Do začátku března vždy po ukončení vysílání dětského kanálu Minimax v paketu UPC Direct na Astře 1G, tr. 79, 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4 následovalo pravidelné vysílání interaktivního hudebního kanálu CherryMusic. Poslední dva měsíce potom vysílaly na tomto kanálu také hudební klipy, ale s novým logem: černým písmenem A s plusem a nápisem TEST.

Od 2.května 2005 je po skončení Minimaxu od 20.00 hod zařazen animovaný kanál pro starší děti a mládež Anime+. Teprve po jeho pětihodinovém bloku následuje hudební kanál A+, který vysílá až do 6.hodiny ranní, kdy opět zahajuje Minimax. Ještě doplním identifikátory: V-PID je 651, A-PID 660 - maďarské audio, A-PID 661 Czech – české audio.

Anime+ vysílá na Astře 1G, tp. 79, frq. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 651/661, denně od 20.00 hod.


Minimax i Anime+ vysílaly až do začátku května volně v distribučním paketu na Amosu (na pozici 4,0 st. záp., tr. 8U, frq. 11,260 H, SR
27500, FEC 3/4, v paketu Telespazio Hungary, SID 10, V-PID 2560, A-PID 2561 maďarský a A-PID 2562 český dabing). Bohužel zde bylo 3.5.2005 toto vysílání ukončeno, a místo něj se objevil monoskop s textem, že program lze dále sledovat už jen na Astře. Na Astře 1G je ale přenos zakódován v systému CryptoWorks a je dostupný pouze abonentům UPC Direct v základní programové nabídce Rodina. Na zapůjčeném receiveru Philips jej najdou na předvolbě č. 58.

Program Anime+ je původem maďarské provenience a připravuje jej redakce stanice A plusz TV. Podle popisu některých kreslených seriálů typu Megaman či Pokémon se jedná o program pro věkovou kategorii 10-14 let, v některých případech i mírně starší pubescenty, čemuž odpovídá i pozdější vysílací čas mezi osmou hodinou večerní a jednou hodinou po půlnoci. Pětihodinové vysílání je dabované do češtiny a informace o programové nabídce je zájemcům dostupná např. na stránce mateřské redakce A plusz, která je ale zatím pouze v maďarštině na adrese: www.aplusztv.hu.

 

Filmový kanál Cinemax odstartoval v paketu UPC Direct

 

 

Ve čtvrtek 12.5.2005 zahájil v UPC Direct vysílání nový prémiový filmový kanál Cinemax. Je to filmový kanál, určený speciálně pro „pro opravdové milovníky filmu“ a je rozšířenou nabídkou pro ty, kteří  chtějí shlédnout více filmových titulů. Program Cinemaxu zahrnuje špičkové filmy s hvězdným obsazením a zajímavými příběhy, snímky oceněné prestižními světovými cenami, které jsou lokalizovány do českého jazyka. Nový kanál vysílá 18 hodin ve všedních dnech a 24 hodin o víkendech a program tak jako u HBO není přerušován komerční reklamou. Cinemax bude k dispozici všem zákazníkům UPC Direct zdarma do 6.6.2005, poté bude zakódován a bude k dispozici těm, kteří si jej objednají k základní nabídce Rodina. Nejzajímavější cenovou nabídkou je spojení kanálů Cinemax a HBO&HBO2, tento balík filmových programů stojí 499 Kč, cena samostatného Cinemaxu je stanovena na 384 Kč. 

 

 

 

 

   Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/ (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 12 MAY 2005