Satelit 09/2003 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části zářijové rubriky

 

Vítám vás při čtení první poprázdninové satelitní rubriky. Letošní léto bylo bohaté na novinky mezi českými a slovenskými stanicemi, přenášenými ze satelitu.

A to nás ještě (možná) čeká start úplně nové platformy placených kanálů, šitých na míru našim divákům.

 

East Box Digital – tři měsíce před startem

 

 

Do startu nové platformy česko-slovenské Pay-TV East Box Digital zbývají pouze necelé tři měsíce, nejvyšší čas, abychom se opět zajímali o to, jak pokračují přípravy k zahájení vysílání. Vedení společnosti, které připravuje tento projekt je po loňských zkušenostech opatrné v poskytování informací a chystá velkou presentaci a reklamu až v době krátce před spuštěním vysílání a zahájením náboru abonentů. Já jsem ale měl v poslední době dva telefonáty s autory této platformy, a tak vám mohu trochu poodhalit roušku, zakrývající Pay-TV paket East Box Digital.

 

Můj úplně první dotaz byl, zda skutečně je termín 1.12.2003 závazný. Přeci jenom je od březnového jednodenního testu na satelitu zase okolo East Box Digitalu ticho. Byl jsem však ujištěn, že přípravy pokračují podle plánu, že ve vedení jsou moudří a schopní lidé, kteří nehovoří a pracují v tichosti. Byl jsme také pozván, abych se přijel podívat na místo, kde se připravuje budoucí areál studií a vysílacího pracoviště. Samozřejmě jsme takovou nabídku uvítal. A nyní k několika novinkám. Nejprve bylo představeno oficiální logo platformy East Box Digital. Stylisticky připomíná parabolu s dvěma konvertory (LNB), což navodilo hned různé asociace, které se mi po skončení rozhovoru vybavily. Ale nepředbíhejme. Podle slov vedení by tyto „konvertory“ mohly i představovat stylizované E – jako Euro (samozřejmě stranově převrácené). Od začátku září je také na internetu zpřístupněn web na adrese http://www.eastbox.sk , i když v době uzávěrky této rubriky byla pro veřejnost dostupná zatím pouze index stránka, další se teprve budou postupně uvolňovat. Přes internet se také povede komunikace se zákazníky i zájemci o abonenci a budeme zde moci si službu objednat.

 

Během rozhovoru mě bylo několikráte opakováno, že start vysílání proběhne opravdu 1.12.2003 a to celé platformy, tedy všech 18ti kanálů. Budou to všechny ty, které jsou schválené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Měly by v ní být žánrově pestré kanály - česko-slovenské a regionální zpravodajství, hudba, zábava, dětské programy, teleshoping, akční, romantické i sci-fi filmy a také erotika. V projektu žadatelé uvažovali i o samostatném programu, věnovaném vážné hudbě a divadlu a také o loveckém a rybářském kanálu. Jaké to jsou konkrétně?

 

Plánované složení programové nabídky East Box Digital

 

1. ČSTV - zpravodajství a živé vstupy vysílané z Prahy a Bratislavy
2. Comedybox - sitcomy, filmové komedie a vlastní zábavné programy
3. Venkov - regionální zprávy připravované ve spolupráci s lokálními televizemi
3. Redlinebox - ve večerních hodinách erotické filmy
4. Čokoláda - magazíny, animované a hrané filmy pro děti
5. Actionbox - akční filmy, dokumenty o bojových uměních
6. Shoppingbox - teleshoppingové nabídky zboží a pracovních příležitostí
7. Stadion - zpravodajství, přímé přenosy, záznamy sportovních soutěží
8. Romantik - filmy, seriály, dokumenty pro ženy
9. Džus - hudební, výukové, soutěžní a diskusní programy, seriály, klubové filmy v cizím jazyce
10. Newsbox - zpravodajství z celého světa, komentáře
11. Let`s music - populární hudba
12. Planeta - dokumentární, cestopisné i instruktážní cykly
13. Scifibox - hrané a dokumentární filmy a seriály s vědecko-fantastickým obsahem
14. Filmbox - filmy
15. Klasikbox - klasické hudební a hudebně-dramatické žánry, džez, divadelní představení
16. Tourbox - dokumentární programy, zpravodajství, magazíny a soutěžně-zábavné programy propagující turisticky zajímavé lokality
17. Revír - dokumentární filmy o přírodě, aktuální publicistika a magazíny o lovectví a rybářství

 

Společnost už má prý v současnosti nakoupeno a nadabováno na 900 filmů, i takové, které dosud ještě nebyly v obou našich republikách vysílané. V krátkometrážní tvorbě je připraven program k vysílání na tři roky dopředu a East Box chystá i dva velké filmy ve vlastní produkci. Byl jsem seznámen s jejich námětem, autory i některými protagonisty, ale byl jsem zatím požádán o zachování mlčenlivosti, protože filmy jsou teprve na samém začátku realizace. Jsou také připravované 600ti dílné „soap opery“ v českém a slovenském jazyce, které potěší zejména ženské diváky. Další lahůdkou bude pro diváky obnovení tradice „slovenských pondělků“ - pamětníci vysílání Československé televize si určitě vzpomenou na kvalitní slovenské inscenace, zařazované právě na první večery v týdnu. 

 

Samozřejmě jsme se opět ptal na technické podrobnosti vysílání, respektive příjmu paketu East Box Digital. Bylo mi potvrzeno, že se bude skutečně vysílat z pozice Astry 1 na 19,2 stupních východně, jsou již kontrahované dva transpondery na Astře 1F, kde na každém může být umístěno až 11 programů. Přesné obsazení bude včas upřesněno, počítá se s datovým tokem min. 4 MB/s. Kódovací systém dodá firma NDS. Vedení firmy by chtělo při výrobě, respektive kompletaci sad set-top-boxů zaměstnat aspoň některé z třech tisícovek propuštěných zaměstnanců firmy Flextronics. Určitou novinkou pro mne je informace, že by měl mít pronajatý (zapůjčený) box volný(é) slot(y) (CI) pro zasunutí přístupových modulů (CAM). Napadá mne hned využití pro současný příjem Czechlinku, případně Slovak linku ze satelitu Eurobird 1 pro doplnění nabídky o „terestrické“ televizní stanice a logo East Boxu mi tak nabylo nového významu. Ale to už bychom se dostali do roviny spekulací.

 

Co k tomuto projektu dodat. Sám nevím, co odpovědět na reakce čtenářů mého webu www.satCentrum.com , kteří píší, že se jedná jen o sliby, které se jen těžko (anebo vůbec) budou plnit. Jak už konstatovala před časem česká Rada pro rozhlasové vysílání při schvalování žádosti, projekt East Box Digital vypadá na první pohled dost odvážně a fantasticky, ale autoři jej mají pečlivě promyšlený a připravený a tak nezbývá než věřit, že se opravdu dotáhne až do konce. A že již před Vánoci si budeme moci vybírat mezi dvěma placenými satelitními pakety.

 

 

Přírůstky do satelitní nabídky UPC Direct – Prima TV, HBO2 a AXN

 

 

Nabídka placené televize pro naše diváky chystá na tento podzim zajímavé novinky. Již v noci z 25. na 26.8. začala česká komerční televize Prima TV testovat v paketu UPC Direct na satelitu Astra 1G, tp. 79, frq. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20325, V-PID 301, A-PID 310. Zachytil jsem dokonce i první přenosový test - monoskop, po krátké době cca 5 minut byl však signál odpojený a v době uzávěrky rubriky byla přenášená pouze identifikace „Prima TV“. V době, kdy budete číst tyto řádky, však již může Prima vysílat.

 

Dále jsem netrpělivě očekával na výsledek 16.zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kde se mělo jednat o registraci kanálu HBO2, který zatím nebyl licencován v České republice. A licence byla skutečně udělena. Společnost HBO Česká republika tak může od 15. září spustit HBO MaxPak. Jedná se o označení balíku dvou filmových kanálů - HBO a HBO2. HBO MaxPak umožní divákům dvojí volbu programu ve stejné době a za stejnou cenu. HBO MaxPak bude k dispozici ve většině kabelových systémů, včetně největších kabelových operátorů UPC, Intercable CZ a na satelitní platformě UPC Direct. Koncept HBO MaxPak vznikl před více než deseti lety ve Spojených státech, jako reakce na zvyšování počtu paralelních kanálů stanice HBO. Divákům tak byly poskytnuty za stejnou cenu služby několika kanálů, odvozených od základní programové nabídky filmového kanálu HBO. Verze HBO MaxPak v České a Slovenské republice je podobná. Nový kanál HBO2 umožní českým a slovenským divákům sledovat za stejný účastnický poplatek službu vyšší hodnoty. Oba kanály budou ve stejné době vysílat dva odlišné programy. Divák si tak bude moci vybrat ke sledování ze dvou různých filmů. HBO2 představí program naplněný kasovními trháky, televizními seriály, koncerty, programy z originální tvorby HBO a dokumentárními pořady ze světa filmu. Vše plně dabované, bez reklam, 12 hodin denně během týdne a s rozšířenou 16 hodinovou nabídkou během víkendu. A co se bude od 15.9. vysílat? I to už není tajemstvím - na webu www.tvCentrum.com v sekci TV program si můžete  stáhnout aktuální verzi podrobného programového přehledu na celý měsíc. Nyní je tam na zbytek září a říjen, v nejbližší době tam však přibude přehled na měsíc listopad.

 

Společnost HBO Česká republika připravuje v pátek 17.října spustit ještě další tematickou stanici - AXN, která tak doplní stávající nabídku programů HBO, Spektrum a SuperMax na pětici kvalitních, česky dabovaných kanálů. Kanál AXN známé mediální společnosti Sony Pictures Entertainment Company, je program, připravovaný pro okruh mladých lidí ve věku 18-34 let. Je vysílán v mnoha zemích Asie a Latinské Ameriky, speciální jazykové mutace jsou dále připravované pro Brazílii, Japonsko, Izrael, Španělsko a Portugalsko. Tento program přináší pestrou mozaiku akčních a dobrodružných příspěvků, odpovídajících životnímu stylu této zacílené divácké skupiny. Nebude zde chybět ani sport a zábava z celého světa.  

 

Už se mi též podařilo naladit na družici Amos 1 nový distribuční paket pro přenos kanálů HBO2 a AXN, už byl aktivován tr.9 pro UPC Direct, frq. 11,333 H, SR 6670, FEC 3/4, kanály jsou ale kódované v systému PowerVu. Vysílá zde HBO2 Hungary, HBO2 Hun, HBO2 Cze (SID 202, PIDy 110/102), AXN Hun, AXN Cz (SID 212, PIDy 210/200), AXN Pl a AXN Ro, Bul.

 

 

Další rádia ve Slovak linku na Eurobirdu

 

 

Slovenský digitální paket oslavil v létě své první narozeniny. Byl aktivován ve čtvrtek 27.6.2002 a jedná se o druhou polovinu transponderu F3 na družici Eurobird 1, zaparkované na pozici 28,5 stupňů východně. Na frq. 12,643 H (s datovým tokem SR 27500 a koeficientem chybové korekce FEC 3/4) jsou zde přenášené oba programy slovenské veřejnoprávní televize STV 1 a STV 2 a soukromá komerční televize Markíza. Vysílaný signál z družice slouží jako distribuční trasa na pozemní vysílače. Proto je zakódován od počátku v systému CryptoWorks. Teprve po několika měsících došlo k zpřístupnění paketu také individuálním uživatelům a začaly se prodávat přístupové karty Slovak link. Provozovatelem paketu je slovenská firma Rádiokomunikácie, o.z. V paketu však nejsou přenášené jen televizní stanice, ale také rádia a datové kanály.

 

Jako úplně první zde byl aktivován v pondělí 7.8.2002 signál prvního programu slovenského veřejnoprávního rozhlasu – Slovensko 1, s identifikací SRo 1 (A-PID 880, SID 10). Vysílání bylo od začátku volné - nezakódované. O dva dny později, ve středu 9.8.2002 pak zachytíme v paketu Slovak link už sedm slovenských rádií. Volně jsou vysílané čtyři veřejnoprávní programy Slovensko 1 – identifikace SRo 1 (A-PID 880, SID 10), Devín – SRo 2 (A-PID 881, SID 11), Rock FM – SRo 3 (A-PID 882, SID 12) a Regina přenášená s identifikací SRo 4 (A-PID 883, SID 13). Rozhlasová stanice Regina však po nějaké době z paketu přestala vysílat, můžeme ji však poslouchat jako audio na monoskopu STV 2, který je přenášen ve „Slovlinku“ v době, když STV 2 nevysílá. Dále se v paketu objevily tři komerční soukromé stanice, jejichž distribuční signál byl od počátku zakódovaný v systému CryptoWorks. Jedná se o FUN rádio s identifikací FUN R. (A-PID 884, SID 14), rádio OKEY (A-PID 885, SID 15) a rádio TWIST (A-PID 886, SID 16). Dnes už je zakódován jen signál rádia OKEY, FUN rádio i TWIST už jsou přenášené volně. V paketu však dále vysílají i dva datové kanály: R1 (A-PID 1929, SID 29) a R2 (A-PID 1928, SID 28) a také dvě „rádia“ - Shop Market - pro obchodní domy s identifikací SM1 (A-PID 1921, SID 21) a SM2 (A-PID 1922, SID 22). Zde se hraje hudba a informace pro obchodní řetězec Tesco a Hypernova. Signál je zakódován v systému CryptoWorks, ale na internetu jsou dostupné kódy pro doplnění do přístupové karty Slovak link.

 

Ve středu 16.7.2003 přibylo do paketu Slovak Link další rádio. Volně je zde nyní přenášen pátý program Slovenského rozhlasu pro národnostní menšiny a etnika – SRo 5 - Radio Patria, který se identifikuje jako Patria (A-PID 1920,  SID 20). Vysílá slovensky, maďarsky, polsky, rusínky, německy, ukrajinsky a česky. Například vždy v 1. pracovní  týden v měsíci můžeme poslouchat od 19.20 - 19.50 hod. Český magazín, aktuální zpravodajsko-publicistický přehled o životě české národnostní menšiny na Slovensku. Česká kulturní revue Bohémia se vysílá zase v 2. a 4. pracovním týdnu v pátek od 19.30 - 19.50 hod. Další informace najdete na webu: www.slovakradio.sk/patria. Na konci července pak balík programů slovenského veřejnoprávního vysílání doplnily tři regionální stanice SRo 4 Regina Bratislava (A-PID 887,  SID 17), SRo 4 Regina Banská Bystrica (A-PID 888,  SID 18)  a SRo 4 Regina Košice (A-PID 889,  SID 19).

 

Od pátku 1.8.2003 je už v tomto také slovenské komerční rádio Expres. Vysílá pod označením Radio EXPRES a má identifikátory A-PID 1926 a SID 26. Na tuto družici se distribuce rádia stěhuje kvůli problémům na současné družici Telstar12, umístěné na 15.st. západně, kde byl signál rušený (zřejmě v souvislosti s útoky na vysílání VOA pro Irán).

Od začátku srpna pak začalo v paketu testovat slovenské religiózní Rádio Lumen. Oficiální start byl v pátek, 15.8.2003. Na svých webových stránkách se rádio presentuje jako komerční rozhlasová stanice s evangelizačním nábojem. Jeho hlavní cílovou skupinou mají být lidé ve věku 30 - 50 let se středním a nižším vzděláním i příjmem. Poprvé v éteru se objevilo dne 7.dubna 1993. Tehdy šlo o Rádio Mária, které v prosinci 1994 přijalo současný název "Lumen", neboli "Světlo". Rádio Lumen vysílá volně v paketu Slovak Link na Eurobirdu 1 s identifikátory A-PID 1927 a SID 27.

 

Na závěr musím přiznat, že tak trochu závidím našim slovenským kolegům to, jak se jim „jejich“ paket pěkně zaplňuje rozhlasovými stanicemi, a nezbývá, než doufat, že i do Czechlinku někdy najdou cestu i další česká rádia. Zatím tam kromě veřejnoprávních stanic a křesťanského Proglasu nic nenaladíme…

 

 

Tolik nejzajímavější novinky z letošního léta. Aktuální složení paketu Slovak link (a samozřejmě i dalších televizních a rozhlasových stanic, vysílajících v češtině a slovenštině) si můžete nalistovat v rubrice Čeština a slovenština ze satelitů, připravuji však i aktualizaci Slovak linku. Mějte se pěkně a se satelity na shledanou příště.

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 06 SEP 2003