Satelit 11/2003 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části listopadové rubriky

 

Vítám vás při čtení první čtení listopadové satelitní rubriky, věnované dnes až na výjimky placené digitální televizi.

 

East Box Digital – stále nejasno

 

 

Přestože už měl podle informací na webu http://www.eastbox.sk/ v listopadu nastat čas pro distribuci kompletů pro satelitní službu East Box Digital, zatím je (v době uzávěrky rubriky) u tohoto providera jen podezřelé ticho. Ve slovenské mutaci internetové presentace se sice objevil náznak diskusního fóra, ale jsou tam jen již dříve publikované odpovědi na některé dotazy čtenářů a v podstatě je tam vše, co jste si už mohli přečíst na této stránce či na webu satCentrum. Ptáte se mě často na můj názor - osobně si myslím, že se v inzerovaném rozsahu službu k 1.12. asi spustit nepodaří, že proběhne jen maximálně omezené vysílání několika kanálů, případně jen promo, a to možná ani ne na Astře, ale na levnějším satelitu. Je to velká škoda, protože naši občané mají o tuto novou platformu placené satelitní televize velký zájem a pokud by se EBD podařilo prolomit monopol UPC Direct v této oblasti, získal by tím samozřejmě i náš divák. Pokusím se do další rubriky získat informace a chci navštívit i místo up linku a přípravy programů v naší moravské metropoli.

 

 

Zaměřeno na Balkán

 

 

Kolega a dlouholetý DXer Peter Kvasz z Levice zůstal i po pořízení satelitního kompletu věrný balkánským stanicím a je výborným specialistou zejména na místní folklór. Jistě ho proto potěšilo vypuštění řecké družice Hellas Sat 2, která je zaparkovaná na pozici 39,0 st. východně. Ta bude sloužit zejména pro přenosy signálu z letních Olympijských her v Athénách v příštím roce. Ale už dnes je zde mnoho zajímavého k poslechu a k vidění. Druhý jeho příspěvek se bude týkat albánského paketu na satelitu Eutelsat W2 na pozici 16,0 st. východně. Děkuji Petrovi za jeho postřehy a předávám mu prostor v rubrice:

 

Z Hellas Satu už vysiela riadny program v ďalšom pakete CTE na 12325 V, SR 27500, SR 3/4 (HS 2 – 39° vých.). TV stanice:  Cyprus Sat a potom ako na HB 3 ERT Sat, OTE Promo nehrá MKTV Sat, RTS Sat a ešte akoby zakódovaný test SCR-Test.  Rádiá:   Prevažne ako test, niektoré kódované a ostatné len turecké: Metro FM, Super FM, Kral FM a testy: Test 12 R, Test 11 J, Test 12 B, R Test A (kód.), Test 15 AL = Radio Atatürkan (veľmi zaujímavé, dáva len turecký folklór, žiadne správy a reklamy, aspoň každých 15 min. je ID). Rádiá sú na pôvodnej frekvencii 10957 V, SR 2966, SR 3/4. Hellas Sat 2 pokrýva signálom Európu a Blízky Východ (Cyprus).

 

Paket AlbaniaSat je na ES W 2 (16° vých.), 11450 H, SR 14000, FEC 3/4. Sú tam len neštátne TV: Kanal Shqip, Film Shqip, Shijak TV, Klan TV (Sat), Top Channel a jedno rádio Top Albania. Žiaľ, TV stanice budú od januára 2004 zakódované (avízo na Kanal Shqip – zoznam predajcov kariet „AlbaniaSat Smarcard“, adresy a telefón v Albánsku aj celej Európe). Typ kódu neuvádzajú, môže to však byť Irdeto 2, teda rovnaké ako v pakete z družice Sirius 2 (5° vých.), kde je v pakete AS nekódovaná RTV 21 Sat a kódovaná KohaVision. Podľa SAT-M 10/03 a z vlastnej skúsenosti po naladení paketov.

 

 

AXN už vysílá v kabelových sítích

 

 

V září jsem vzpomínal nové přírůstky do nabídky satelitní a kabelové televize v našich mateřských jazycích. Minulý měsíc k nim přibyl další s názvem AXN (od slova Action) - televizní kanál společnosti Sony Pictures Television International (SPTI), který přináší akční a dobrodružnou zábavu. Od  17. října jej mohou přijímat diváci v šesti evropských zemí – v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. AXN patří ke skupině společnosti SPTI, která sdružuje více než 30 rozličných globálních sítí a za níž stojí síla společnosti Sony Pictures Entertainment. Kanál AXN nabízí to nejlepší v oblasti akčních a dobrodružných pořadů a divákům po celém světě přináší dynamickou zábavu v rychlém tempu. Vzhledem k tomu, že cílovou skupinou programu jsou mladí dospělí diváci ve věku 18-34 let, AXN nabízí velkofilmy, nejúspěšnější akční seriály a reality show, prvořadé sportovní události alternativního charakteru a nejžhavější novinky z oblasti animace, a to vše 24 hodin denně. Program AXN může sledovat přes 87 milionů domácností ve více než 46 zemích v Asii, latinské Americe a Evropě a mezi předplatiteli kabelové či satelitní televize se řadí k nejoblíbenějším. Internetová adresa AXN je www.axn.com. Jako první zavedla u nás kanál AXN do své základní nabídky ve 150 000 domácnostech kabelová společnost Karneval. Společnost UPC zatím s majitelem práv pro náš region – společností HBO ČR jedná o ceně a dalších podmínkách, předpokládá se, že se v její nabídce objeví na přelomu roku. Je zájem také o zařazení kanálu do satelitní distribuce UPC Direct. Celkově tak zatím získalo možnost sledovat kanál AXN cca 250 000 domácností v obou republikách.

 

 

TV JOJ začala opět kódovat své satelitní vysílání

 

 

TV JOJ se rozhodla už na začátku léta vyměnit všechny své přístupové, dekódovací karty za nové, lépe zabezpečené. Požadavek na výměnu karet přišel z divize Conax a důvodem bylo odstavení pirátského příjmu všech stanic, vysílajících v tomto systému. JOJ TV tak následovala (s velkým zpožděním) kroky skandinávského provozovatele paketu Canal Digital, který tak učinil již v květnu. Přechodem na lépe zabezpečený systém CAS 5 přestaly Magic CAM, Dream karty i Dreamboxy dekódovat všechny programy v systému Conax, kromě zmiňované JOJky a stanice BBC Prime, která dříve vysílala spolu s JOJ TV v paketu Telenor Slovakia na Intelsatu 707 (pozice 1,0 st. západně, frekvence 11,540 V, SR 26000, FEC 3/4). BBC Prime však později změnila transponder a je nyní též zakódovaná v sytému Conax a tudíž na tomto satelitu nedostupná. Během výměny karet, které nastalo již v červnu, přesněji od pátku 6. 6. 2003 do pondělí 30. 6. 2003 do 9.00 hod pak vysílala TV JOJ bez kódování. Původně se počítalo s rychlejší výměnou a obnovením kódováním už k 15. červnu, nakonec se termín prodloužil o další dva týdny. Po několika hodinovém kódování přešla ale tohoto dne pozdě odpoledne JOJka zase do free režimu. Další několikahodinové vysílání v systému Conax spustila TV JOJ opět 30. června a naposledy 17. července. Od té doby běžela volně, až do pondělí 3.listopadu 2003. Pokud jsem měl informace od distributorů tohoto signálu pro slovenské kabelové sítě, dočasně volné vysílání způsobil problém s profi receivery Tandberg, používanými na distribučních místech. Na rozdíl od receiverů Nokia, které byly také na několika místech zapojené, u nich špatně fungovala karta podmíněného přístupu a vypisovalo se hlášení ALARM. Teprve upgrade firmware přes DOS, které bylo distribuované na konci října, tento problém odstranilo a tak mohlo dojít opět k úplnému zakódování satelitního signálu. Měl bych vlastně napsat mělo odstranit, protože zřejmě problémy přetrvávaly a první tři dny (do uzávěrky rubriky) bylo vždy v pozdních odpoledních hodinách opět kódování ukončeno. Podle ohlasů návštěvníků internetu byly problémy s receivery v přijímacích stanicích některých kabelových sítích, jako např. Satro v Nitře.

 

Pokud jde o výměnu oficiálních karet pro kabelové společnosti, všechny je již mají několik měsíců vyměněné. Vysílání TV JOJ ze satelitu Intelsat 707 slouží pouze k distribuci signálu pro kabelové sítě a jejich prodej individuálním divákům není možný. Výjimku tvořilo několik desítek karet pro dnes již neexistující televizi Luna (vysílající tehdy na stejném transponderu jako pozdější Global TV a dnešní JOJ TV), prodávaných o Vánocích roku 2000. Stejně jako na původní „staré“ kartě na JOJ (barevné zelenožluté s hologramem) lze sledovat na několik desítek sekund některé filmové Kiosky v Conaxu na Thoru. Pokud v Humaxu 5400 se softwarem ToH 3.0 zatrhnu možnost nezobrazení hlášky o nutnosti vložení správné karty, pak není příjem přerušován hláškou providera o zadání přístupového PINu. Samozřejmě tato možnost nám slouží jen k orientaci co vlastně na Kiosku běží za film, na sledování (s neustálým přepínáním předvoleb při zablokování příjmu) to není… Další zajímavé zjištění je to, že na DreamBoxu už nyní na rozdíl od červnového a červencového kódování již JOJ TV neběží. A ještě jedna drobnost, v programu TuxVision můžeme sledovat velikost video a audio datového toku, po odchodu BBC World a BBC Prime došlo k nárůstu na hodnoty kolem 3870 kBit/s u videa a 192 kBit/s u audia. Což už jsou přijatelné hodnoty i pro nahrávání na hard disk. Tolik k obnovení kódování TV JOJ. Pokud už nyní nemáte možnost tuto stanici sledovat přes satelit, a pokud jste z jihovýchodní Moravy, zkuste JOJku naladit terestricky. Tato televize byla úspěšná i v licenčním řízení, konaném ve dnech 19.-20.5.2003 a dostala od slovenské RVR další kmitočty. Nyní, co JOJka zdvihla na žilinském vysílači výkon, je velmi dobře chytatelná např. na Hané. Přehled 39 slovenských vysílačů, ze kterých je TV JOJ terestricky šířena najdete na www.tvCentrum.com/tv_kanaly.

 

Premiere zamezila pirátskému příjmu

 

 

Německá placená televize Premiere přichystala na konci října pro neplatící diváky nepříjemné překvapení. Rozhodla se vyměnit všem svým abonentům přístupovou kartu na příjem v novém systému Nagravision, který je lépe zabezpečený proti nalomení, jak dosud používaný BetaCrypt. Stejně postupovala i u abonentů, přijímající tento paket v kabelových rozvodech. Po výměně pak přistoupila k ukončení vysílání starého kódovacího systému. K tomu došlo v několika vlnách. Nejprve od 16.10. došlo ke změně identu na kanálech Premiere Goldstar a Heimatskanal, a postupně pak byly odpojované všechny stanice až po nabídku Plus. Podle plánu pak byl vypnut BetaCrypt i na dalších programech základní nabídky a na sportovních kanálech a nakonec v závěru měsíce i na PPV kanálech - Premiere Direkt, erotických kanálech a filmových Premiere 1-7. Posledním odpojeným programem byl Premiere Start, který tak ukončil v závěru měsíce října možnost pirátského sledování této atraktivní satelitní nabídky. K přechodu na lepší zabezpečení přitom dochází v době, kdy se mnichovská placená televizní stanice Premiere poprvé za dobu své existence ocitla v černých číslech. Ve třetím čtvrtletí vykázala společnost zisk před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 16 milionů euro. Stejnou sumu činila naopak ve stejném období loňského roku ztráta. Její obrat stoupl o 14 % na 236 milionů euro. Za celý letošní rok by však mělo celkově její hospodaření ještě skončit ve ztrátě, předpokládá se 30 milionů euro. Zvýšil se rovněž počet abonentů - program nyní sleduje 2,8 milionů diváků.

 

Také rakouská ORF změní kód

 

 

Podobně jako německá Premiere se chystá lepší zabezpečení i pro rakouský satelitní paket veřejnoprávní televize - ORF Digital. Jednatelé firmy Comvenient GmbH & CO.KG - Mathias Bendull a Hubert Kukla potvrdili, že ORF bude používat jejich novou verzi systému BetaCrypt 2. K testování by mělo dojít už v nejbližších týdnech a to by znamenalo konec pirátského příjmu paketu ORF Digital v stávajícím systému BetaCrypt. ORF tak bude kódovat své programy naráz ve třech systémech: BetaCrypt 2, Nagravision a CryptoWorks.

 

Nové karty pro ITV, Channel 4 a Five

 

 

Dnešní malý výlet do světa placené satelitní televize zakončíme na britských ostrovech. Uživatelé, kteří budou chtít i nadále sledovat komerční stanice ITV, Channel 4 a Five ze satelitní pozice Astra 2 (28,2 stupňů východně), a nemají zájem abonovat základní balík Sky Digital, mají nyní možnost si za poplatek 23,50 liber zakoupit samostatnou kartu k jejich příjmu. Tato cena platí pro individuální satelitní diváky, v případě komerčního používání přístupové karty (např. pro kluby, penzióny či restaurace) je poplatek vyšší a činí 105,75 liber. Provideři těchto kanálů tak snaží vyjít vstříc těm divákům, kteří tyto komerční televize dříve sledovali na přístupovou kartu BBC.  

 

Tolik pro dnešek vše, aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na www.satCentrum.com  (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu www.tvCentrum.com  (.sk).

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 08 NOV 2003