Satelit 12/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části prosincové rubriky

 

Vítám vás při čtení poslední satelitní rubriky roku 2003, věnované dnes novému DiSEqC motoru, novince v nabídce UPC – dětskému kanálu Minimax, Dni D ve Slovenské televizi a nové akční nabídce UPC Direct.

 

Minimax – novinka v nabídce UPC

 

 

Společnost UPC Česká republika, a .s. zařadila od 29.12.2003 do nabídky své kabelové televize a do nabídky digitální satelitní televize UPC Direct nový televizní kanál Minimax. Minimax je určen především dětem, a to od 2 do 14 let. Českým dětským i dospělým divákům nabízí Minimax čtrnáctihodinový program v češtině. Vysílání přináší to nejlepší z české, francouzské, německé, rumunské, polské, maďarské, kanadské, anglické, americké, španělské a holandské televizní tvorby pro děti. „Minimax bude na našem televizním trhu patřit mezi špičku,“ vítá nový kanál Václav Bartoň, generální ředitel UPC a dodává: „Program je přátelský, výchovný a především zábavný. A co víc - nabízí i tzv. velkou klasiku - tedy pořady, které si před léty oblíbily dnešní maminky a otcové. Z těch českých připomenu třeba pořady o krtečkovi a loupežníkovi Rumcajsovi.“ „Minimax je prost jakéhokoliv násilí. Naladí-li rodiče svým dětem Minimax a zanechají-li je samotné před obrazovkou, nemusí se obávat, že by shlédly něco nevhodného či agresivního,“ doplňuje Czaba Sár, z maďarského ústředí Minimaxu. V kabelové televizi je TV kanál Minimax zaváděn postupně a to ve vybraných sítích, především v pražské a v brněnské. V základní nabídce kabelové televize nahradí Minimax jiný dětský TV kanál Cartoon Network, který byl vysílán v angličtině. Během dneška bude Minimimax vysílat v českém jazyce od 15.00 hod. do 19.30 hod., zítra od 14.00 hod do 19.30 hod. a na Silvestra od 9.00 hod. do 19.30 hod. Plná česká verze startuje 1.1.2004. 

 

      Zdroj: František Malina, tiskový mluvčí a ředitel PR, UPC ČR, a.s.

Minimax vysílá v paketu UPC Direct, Astra 1G, tr. 12,382 H, kód CryptoWorks, SR 27500, FEC 3/4, SID 20318, V-PID 452, A-PID 463 česky.

 

Vysílání je kódované v systému CryptoWorks a je dostupné v základní programové nabídce Rodina. Na zapůjčeném receiveru Philips DSX 6010 jej abonenti najdou na předvolbě č.17. Minimax (www.minimax.hu) je televizní kanál, který dosud vysílal v Maďarsku, v Polsku a v Rumunsku. Spolupracuje s akvizičními společnostmi, jako jsou Nelvana International, RTV Family, EM TV, Entertaiment Rights, Procidis, Egmont apod. Českou verzi zajišťuje Golem film.

Minimax vysílá denně, od 5,30 hod. do 19.30 hod. Poté následuje hudební vysílání. Diváci budou moci prostřednictvím Minimaxu sledovat známé a populární evropské i zámořské animované filmy plně dabované do češtiny. Minimax není pouhý televizní dětský kanál. V Maďarsku a Rumunsku je sledován téměř stejným počtem dospělých jako dětí, především díky svému zaměření. Minimax vysílá velký počet animovaných filmů, které vznikly v posledních dvou dekádách v nejdůležitějších studiích středoevropských a východoevropských zemí a které jsou důvěrně známy nejen dětem, ale i jejich rodičům a prarodičům z jejich vlastního dětství. Minimax neslouží pouze k pobavení, ale umožňuje dětem získat nové a užitečné informace a vychovává je zábavnou cestou. Minimax je prost jakéhokoliv násilí. UPC bude uvádět přehled programů TV kanálu Minimax na webové stránce www.UPC.cz a na teletextu TV kanálu UPC express. UPC dále upozorňuje, že během zavádění TV kanálu Minimax může docházet k záměně některých pořadů v české verzi za pořady v maďarské verzi.

 

SM3D22 - nové řešení HH motoru s DisEqC 2.2

 

 

Když jsem poprvé viděl „in natura“ motor pro ofsetové paraboly typu H-H známé slovinské firmy Sat Control d.o.o., zaujal mne třetí konektor F, který je na rozdíl od stávající řady SM UNI/D12/SM2/SM3 jaksi navíc! Nyní jsem obdrželi od Petera Cedilnika z uvedené firmy další podrobnější technické informace a fotografie, se kterými vás rád seznámím.

Všechny stávající motory typu H-H, které jsou určené pro rozhýbání ofsetových parabol mají dva konektory F, jeden je určený k připojení konvertoru (LNB) v ohnisku parabolické antény a druhý je k připojení kabelu k receiveru. Po něm
jdou data z přijímače, které motor vyhodnocuje.

U motoru SM3D22 jsou konektory F tři. Jeden je pro připojení kabelu k receiveru pro příjem dat, druhý je pro připojení LNB v ohnisku a třetí - ten slouží k připojení druhého konvertoru.

Využití – napadá nás příklad připojení druhého konvertoru do multifeedu, který je určený pro kruhovou polarizaci. Ideální využití je pro příjem ruských programů s levo či pravotočivou polarizací na družici Sesat. Zde byl problém (pokud byly dostupné kódy na Viaccess 1) právě s příjmem LZ a RZ kanálů. Pokud se dělala úprava „klasického“ LNB s lineární polarizací vložením polarizační destičky, takto předělaný konvertor pak nešel použít na některých transponderech ostatních družic.

Anebo konektor použít pro připojení druhého konvertoru, umístěného v další parabole, která je umístěna napevno např. v krajních pozicích orbitu, kam je problém se s motorem dostat. Například bych uvedl Thaicom 3 na 78,5 st. východně s vietnamskou televizí VTV v C pásmu (3600 H, SR 26667, FEC 3/4). Anebo čínskou televizi CCTV ze satelitů PAS (Pan Am Sat) 9 na 68,5 st. na východním orbitu. Když jsme u PASu, tak další možnost by byla dát pevnou parabolu např. na 58,5 západně, kam se s motorem nedostaneme. Ale dost teoretizování. Vraťme se k vlastnostem motoru.

Pro komunikaci je použitý nový protokol DiSEqC 2.2. Ten zatím není implementován v běžně prodávaných receiverech, předpokládám ale, že při rozšíření prodeje motoru se stane postupně běžnou součástí firmware moderních receiverů. Motor ale samozřejmě také podporuje dosavadní běžný protokol DiSEqC 1.2 + Go To X funkce (USALS). Do paměti motoru lze uložit až 50 satelitních pozic.

Na spodu motoru jsou umístěny LED diody k informaci o funkci motoru (chyby, příjem/vysílání DiSEqC povelů a připojení druhého LNB). A dále jsou zde dvě nastavovací tlačítka pro ruční pohyb motoru na obě strany. Ty nám pomáhají v adjustaci motoru při prvním nastavení polární dráhy.

Motor má hliníkový kryt, z jakého materiálu jsou převody, to však výrobce nezmiňuje. V horizontální rovině natáčí až do 95° (99° max. bez dorazů). Maximální inklinace paraboly (elevation) je uvažována do 75°. Podle výrobce je tento motor vhodný pro ofsetové parabolické antény do ø 140 cm, samozřejmě v této velikosti v duralovém (Al) provedení – hmotnost paraboly maximálně do 12 kg. Z dalších parametrů: rychlost natáčení (pohybu antény) při velikosti paraboly 85 cm je cca 2,5° za sekundu u H polarizace (18V), anebo cca 2° za sec u V polarizace (14V). Proudový odběr naprázdno (stand-by) činí 15 mA (±25%), při natáčení se zmiňovanou parabolou 85cm pak 95-150 mA (±25%), maximální odběr v krajních pozicích stoupne až na 350 mA. Motor je určený do venkovního prostředí s teplotou od -35°C do +70°C s relativní vlhkostí 35% až 100%, pro sílu větru do 140 km/h pro danou velikost satelitní antény. Střední doba životnosti je udávána minimálně 50 000 cyklů plného natáčení a připojíme ještě rozměry: 268 mm (délka) x 132 mm (šířka) x 155 mm (výška), hmotnost činí 2,7 kg.

Motor představuje nové řešení pro satelitní fanoušky, zejména DXery, sledující změny na družicích v celém segmentu orbitu a i v několika pásmech či technických řešení (polarizací). Uvidíme, jak si bude stát v konkurenci motorů typu H-H, které jsou v současnosti prodávané a jaká bude podpora výrobců firmvare novému protokolu DiSEqC 2.2.

 

Nová akční nabídka UPC

 

 

Společnost UPC Česká republika, a.s. připravila na první dva měsíce nového roku opět akční nabídku pro nové zákazníky. Tato nabídka je určena pro zákazníky, kteří od 1.1. do 29.2. 2004 uzavřou smlouvu o dodávce služeb UPC Direct:

- nový abonent v tomto období nebude skládat při uzavření smlouvy vratnou zálohu na zapůjčené zařízení ve výši 2 000,- Kč (na receiver Philips DSX 6010s s přístupovou kartou) anebo ve výši 900,- Kč v případě zapůjčení pouze samotné přístupové karty

- nesepisuje se žádný dodatek ke smlouvě

- aktivace za 1, Kč místo původních 500,- Kč

- abonent získá slevu 33% na prémiový filmový kanál HBO po dobu 3 měsíců, v případě, že si jej objedná

- abonent získá slevu 33% na prémiový kanál pro dospělé Private Gold po dobu 3 měsíců, v případě, že si jej objedná

Zrušení vratné zálohy, aktivace za 1, Kč a sleva 33% na prémiový filmový kanál HBO a 33% na prémiový kanál pro dospělé Private Gold po dobu 3 měsíců, pokud si je objedná.


Zákazníkovi je bezplatně zapůjčováno přijímací zařízení, složené ze satelitního přijímače a přístupové karty, parabolickou anténu s konvertorem zákazníkovi zajistí prodejna či autorizovaná instalační firma za běžnou maloobchodní cenu. Současná cena základní (plechové) parabolické antény o průměru 60 cm s odpovídajícím konvertorem se pohybuje v rozmezí 1000-1500 Kč vč. DPH. Zákazník si samozřejmě může na základě doporučení zakoupit i větší, kvalitnější a dražší anténu. Instalační firmě pak ještě zákazník uhradí za instalaci paraboly a dodané příslušenství (kabel, držák – výložník, konektory) podle běžných cen montáží satelitní techniky a komponentů plus náhradu za dopravu (kilometrovné) do místa montáže.

 

Den D ve Slovenské televizi – nový začátek 1.1.2004

 

 

 Vo štvrtok 1. januára o 19.30 hod. sa zmenila Slovenská televízia. Symbolická časomiera ukončila jednu etapu života verejnoprávnej televízie. Potom sa na obrazovke zjavila tma, ktorá evokovala doterajšiu krízu Slovenskej televízie a z nej postupne so sugestívnym hudobným „podmazom“ vyšiel ústredný riaditeľ STV Richard Rybníček, aby divákom povedal : „Vitajte vo Vašej novej Slovenskej televízii – televízii, ktorá sa na Vás pozerá“.

Nasledujúci takmer trojminútový zostrih bol prierezom všetkého nového, čo sa na obrazovke „novej“ STV objaví. Na jednotke bol viac dynamický a akčný, na dvojke dokumentárnejší a emocionálnejší. Oba zostrihy navodili novú orientáciu každého programového okruhu STV.

Diváci mali možnosť po prvýkrát vidieť aj nové logo STV, novú zvučku i nové jingle oboch programov. Potom nasledovala hlavná spravodajská relácia „Správy STV“ s novou zvučkou, novom moderátorkou Ľudmilou Farkašovskou, a to všetko z tzv. virtuálneho štúdia (na snímkach).

Atmosféra v televízii bola počas tohto dňa D nabitá sústredenosťou a očakávaniami. Práve 1. januára 2004 sa zhmotnili tisíce hodín práce celého tímu ľudí, ktorí pripravovali „nový začiatok“. Najväčší nápor prežívali pracovníci v réžii virtuálneho štúdia, ktoré malo slovenskú premiéru. Moderná a progresívna technológia nesklamala a diváci po prvýkrát v slovenskej televízii videli, kam až dospela televízna technológia v 21. storočí. Napätie vládlo aj na pracoviskách, odkiaľ sa zabezpečuje vysielanie programu.

Napokon všetko dobre dopadlo a „nový začiatok“ úspešne odštartoval. Tým však vysoké pracovné nasadenie v STV neskončí. Počas januára a februára sa na obrazovke budú postupne objavovať nové relácie a nové programy. Až potom budú môcť diváci a koncesionári zhodnotiť, aká je „nová“ Slovenská televízia a či sa reforma tejto inštitúcie podarila.

 

Zdroj: PR Press STV

 

STV 1 a STV 2 vysílá v paketu Slovak Link ze satelitu Eurobird 1, 28,5 st. vých., tr. 12,643 H, kód CryptoWorks, SR 27500, FEC 3/4.

 

 Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/  (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/  (.sk).

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou v roce 2004!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 01 JAN 2004
NAVRCHOLU.cz