SatInfo

25 let individuálního satelitního příjmu televize v Evropě

Neděle 11. prosince 1988 se zapsala nesmazatelně do historického kalendáře příjmu rozhlasu a televize. Tento den vypustila tehdy neznámá soukromá lucemburská společnost SES Astra na oběžnou dráhu kolem Země komunikační družici Astra 1A. Byl to první satelit s vysokým výkonem s ozářením pro Evropu, který umožnil vysílat signál DTH (direkt to home - přímo domů) pro malé domácí paraboly (60-80 cm), a změnil tímto dostupnost satelitního vysílání.

CS Link a Skylink - plánované změny parametrů satelitního vysílání v únoru 2014

Česko-slovenské satelitní platformy CS Link a Skylink informovaly v závěru roku o připravované změně parametrů vysílání, ke které dojde v únoru 2014.

Sat info 01/2014

Vítám všechny zájemce o novinky ve vysílání televizí a rádií ze satelitního orbitu v novém roce 2014. Od tohoto příspěvku budu do bloku Krátce, stručně a aktuálně ke změnám na satelitním orbitu zařazovat i více „satelitního DXingu“. Tedy informace o zajímavých stanicích mimo nejčastěji sledované orbitální pozice, na jejichž příjem bude muset satelitní fanoušek vydat více úsilí, mít lepší technické vybavení včetně podmínek v místě příjmu (lokace, otevřený horizont, prostorové možnosti pro větší paraboly apod.), a také i trochu toho štěstí, což k našemu hobby určitě patří. Vždyť jak se říká „štěstí přeje připraveným“. Budu rád, když do této rubriky přispějete i vy nějakým vaším zajímavým úlovkem. Nebudu ale samozřejmě zapomínat ani na změny na komerčních satelitech, které budou dostupné většině satelitních diváků na běžné receivery…

Rai 1 HD, Rai 2 HD a Rai 3 HD z družice Astra 1L a Hot Bird 13C a 13D

Italská veřejnoprávní organizace Rai zahájila v prosinci vysílání tří programů ve vysokém rozlišení na družici Astra 1L na orbitální pozici 19,2° východně. Italská společnost podepsala smlouvu s lucemburským satelitním operátorem SES. Verze ve vysokém rozlišení, šířené v kódované satelitní platformě Tivùsat, je možné na italském území přijímat free-to-view.

Arianespace potvrzuje termíny vypuštění družic do vesmíru

Komerční satelitní operátor na konci prosince prezentoval seznam připravovaných startů z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Ve čtvrtek 19. 12. 2013 společnost Arianespace vypustila obří kosmický teleskop Gaia a další start je připravován na čtvrtek 23. 1. 2014. Na středu 19. 2. 2014 je plánován 216. let, kdy bude vynesena na oběžnou dráhu družice skupiny SES. Prvním vyneseným satelitem bude Astra 5B, druhým satelitem během tohoto letu bude Amazonas 4A španělského operátora Hispasat.

SES Astra musí odložit start družice Astra 5B na leden 2014

Společnost SES Astra musí anulovat svůj start, který byl plánován na 6. 12. 2013, protože „spolucestující“ na raketě Ariane 5 – satelit Amazonas 4A společnosti Hispasat - není připraven. Družice Astra 5B bude čekat na svůj start až do ledna příštího roku.

Sat info 11-12/2013

Krátce, stručně a aktuálně ke změnám na satelitním orbitu, ke kterým došlo v průběhu měsíce listopadu a na začátku prosince...

Eins Festival HD, dvě ARD stanice a dalších šest německých spolkových televizí v HD s z družic Astra 1L a 1KR

Ve středu 4. 12. 2013 zahájila německá veřejnoprávní stanice Eins Festival HD vysílání na novém transponderu č. 39 na družici Astra 1L a přešla na řádné vysílání. Den na to, ve čtvrtek 5. 12. 2013 pak zahájilo řádné vysílání šest "třetích" spolkových televizních programů ve vysokém rozlišení - RBB Brandenburg HD (Braniborsko), RBB Berlin HD (Berlín), MDR Sachsen HD (Sasko), MDR Sachsen-Anhalt HD (Sasko-Anhaltsko), MDR Thüringen HD (Durynsko) a HR Fernsehen HD (Hesensko). Také byly spuštěny dodatečné programy ARD: Tagesschau 24 HD a Eins Plus HD.

Satelit Amos-6 se připravuje na start v roce 2015

Izraelský satelit Amos-6 je už nyní plně financován, uvedl operátor Spacecom. Společnost si půjčila 293 miliónů dolarů od konsorcia bank, aby zajistila financování dodání, vypuštění, pojištění a provozu nového satelitu. Družice Amos-6 zahájí vysílání v roce 2015 z orbitální pozice 4° západně.

Nový satelit SES-8 byl na třetí pokus úspěšně vynesen do vesmíru

V úterý 3. 12. 2013 v 23:41 hodin SEČ (17:41 hodin místního času) byl nový satelit SES-8 úspěšně vynesen do kosmu z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral. Den poté, ve středu 4. 12. 2013 dopoledne, lucemburský satelitní provozovatel informoval, že nosná raketa Falcon-9 společnosti SpaceX třicet jedna minut po startu umístila satelit SES-8 na geostacionární oběžnou dráhu (GTO). Skupina SES poprvé využila nosnou raketu SpaceX/Falcon-9. Skupina SES má smlouvu na další tři nosné rakety SpaceX/Falcon-9.

Odpojování programů od systémů CryptoWorks!

Provozovatel česko-slovenských satelitních platforem Skylink a CS Link, společnost M7 Group, informovala na konci listopadu o odpojování programů od systémů CryptoWorks. Proces plánovaného útlumu systému podmíněného přístupu CryptoWorks vstoupil dne 26. 11. 2013 do své závěrečné fáze postupného odpojování programů na dosud nevyměněných dekódovacích kartách.

SES Astra vyzývá španělskou vládu k rozšiřování DVB-T

Satelitní operátor SES vyzval španělskou vládu, aby uspořádala nové veřejné tendry na rozšíření DVB-T do izolovaných oblastí po celé zemi. Tento krok si klade za cíl zabránit, aby odlehlé španělské oblasti, kde žije asi 1,2 miliónů obyvatel, zůstaly bez programů DVB-T.

Skupina SES plánuje vysílání v módu 4K/Ultra-HD

Pan Romain Bausch, generální ředitel lucemburského satelitního operátora SES, byl v listopadu velmi konkrétní ohledně pravděpodobného rozvoje služeb v 4K/Ultra-HD. Zatímco zkušební vysílání již běží na satelitech skupiny SES, pan Bausch řekl, že od roku 2014 očekává spuštění (řádného) vysílání 4K pro uživatele.

5. 11. 2013 se změnila nabídka platformy Kabelkiosk na družici Eutelsat 9A

V úterý 5. 11. 2013 se počet stanic ve vysokém rozlišení v paketu Kabelkiosk Basic HD zvýšil z osmi na 17 programů. Proto došlo ke změnám na transponderech platformy Kabelkiosk satelitu Eutelsat 9A na orbitální pozici 9° východně. Také skončilo dosavadní kódovaní některých privátních stanic v běžném (SD) rozlišení.

Deutsches Musik Fernsehen změnil kmitočet a ukončil kódování na družici Eutelsat 9A

Program Deutsches Musik Fernsehen vysílá nepřetržitě a nabízí šlágry, lidovou, populární a country hudbu. Od 5. 11. 2013 jej naladíme na novém kmitočtu satelitu Eutelsat 9A na orbitální pozici 9° východně.

Kozmický odpad (satelity) na 3D mape

Zatiaľ, čo na nízkej obežnej dráhe (do 300 km) dochádza pri vyradených družiciach alebo stupňoch nosných rakiet k samovoľnému upratovaniu (objekty sa približujú k Zemi kde v hustejších vrstvách atmosféry zhoria), situácia na vzdialenej geostacionárnej dráhe (36 tis. km) je presne opačná.

Družice Eutelsat 25B v provozu na pozici 25,5° východně

Satelitní provozovatelé Eutelsat a Es’hailSat uvedli v úterý 29. 10. 2013 do komerčního provozu svůj společný satelit Eutelsat 25B/Es’hail 1 na orbitální pozici 25,5° východně.

Čudné relácie v TV - Sex Box

Britský verejnoprávny vysielateľ Channel4 už odvysielal niekoľko dielov programu s názvom Sex Box. Je to ďalší program stanice, spadajúci pod iniciatívu "kampaň za skutočný sex", ktorá sa snaží vytvoriť protipól k pornografii.

Sat info 09/2013

Krátce, stručně a aktuálně ke změnám na satelitním orbitu, ke kterým došlo v průběhu měsíce září a na začátku října...

Dr. Dish TV se změnila na TecTime TV

Multimediální kanál Dr. Dish TV, který vysílá ze satelitu Astra 1L na orbitální pozici 19,2° východně, získal v pondělí 16. 9. 2013 nový název TecTime TV. Podle vlastního sdělení televize jsou cílovou skupinou finální uživatelé, kteří se zajímají o multimédia, techniku pro domácnost a energie.


Ing. Václav Hrubec

Mírová 576
CZ - 768 21 Kvasice

tlf:
+420602772492
+420777677776
CZ: dnes: Drahomíra zítra: ČeněkSK: dnes: Kamila zajtra: Dušana
Personalizace

Nastavit barvu:

Vyhledávání

Rubriky
Linky
Alternativní verze: Ostatní linky:

© VHR, 1997 - 2018, Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!