ADR (Astra Digital Radio) končí spolu s analogem 30. 4. 2012

Print Verze pro tisk
Print Doporuč známému
04.04.2012 12:19
SatInfo

Systém ADR (Astra Digital Radio), který byl distribuován nakonec už jen satelity Astra 1 (podobně jako jeho placený „sesterský“ systém DMX, který skončil už mnohem dříve) a měl úspěch zřejmě jen v Německu (a u mě pro zvukovou kvalitu), dne 30. 4. 2012 také, stejně jako analogové vysílání německých TV na satelitu Astra 1, skončí.

IMG
Podle názvu je to možná trochu matoucí, protože se skutečně jedná o digitální systém přenosu signálu. Avšak je to jiná norma digitální vysílání, jako u digitálních rádií, šířených v módu DVB-S. Digitální signál je u ADR rádií modulován na analogovou nosnou zvuku, na monofonní analogovou zvukovou nosnou je možné uložit max. dva stereofonní kanály. Systém proto není příliš efektivní, proto se už před lety ukončilo vysílání placených tematických kanálů - DMX - ve stejném systému. Nutno ale dodat, že zvuková kvalita přenosu byla lepší jak u současných rádií v DVB-S.

Ukončení analogového satelitního vysílání dne 30. 4. 2012 tak znamená také konec historie ADR. Kdo ještě vlastní satelitní přístroj ADR se stereofonní aparaturou pro příjem rozhlasových programů, měl by si do 1. 5. 2012 pořídit set-top-box DVB-S. Lze využít i satelitní komplet určený pro příjem televizních programů, neboť u všech běžných přístrojů je audio výstup (analogový či digitální S/PDIF) pro externí zesilovač. Podle odhadů se prodalo okolo 400 tisíc přijímačů ADR. Ovšem v posledních cca pěti letech se už žádné přístroje nevyráběly.


(S využitím zdroje: Wolf-Dieter Roth, Funkamateur, č. 4/2012)


Ulož odkaz na: linkuj.cz | jagg.cz | zalinkuj.cz | vybrali.sme.sk | del.icio.us

Ing. Václav Hrubec

Mírová 576
CZ - 768 21 Kvasice

tlf:
+420 602 772 492
CZ: dnes: Alena zítra: AlanSK: dnes: Ľubomír zajtra: Mojmír
Personalizace

Nastavit barvu:

Vyhledávání

Rubriky
Linky
Alternativní verze: Ostatní linky:

© VHR, 1997 - 2020, Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!