ARD spustí v prosinci další HD programy

Print Verze pro tisk
Print Doporuč známému
15.08.2013 23:16
SatInfo

Německý veřejnoprávní vysílatel ARD spustí dne 5. 12. 2013 celkem devět dalších stanic ve vysokém rozlišení. Stanice RBB Brandenburg HD (Braniborsko), RBB Berlin HD (Berlín), MDR Sachsen HD (Sasko), MDR S-Anhalt HD (Sasko-Anhaltsko), MDR Thüringen HD (Durynsko) a HR Fernsehen HD (Hesensko) dne 5. 12. 2013 zahájí svůj pravidelný provoz v HD (720 p) a bude je možné přijímat volně (FTA) z družice Astra 1 na orbitální pozici 19,2° východně.

I tzv. digitální kanály ARD, Tagesschau 24 HD (dříve Eins Extra) a Eins Plus HD budou šířeny v HDTV. Stejného dne program Eins Festival HD (který je už šířen ve vysokém rozlišení) změní transponder, uvolní transponder WDR č. 101, na kterém dosud vysílá. O využití uvolněné přenosové kapacity na transponderu WDR ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.

Vysílání nových programů HD bude probíhat volně (FTA) na dvou transponderech v horizontálním nízkém pásmu HL (lowband) ze satelitu Astra 19,2° východně, které stanice ARD využívala pro analogové satelitní vysílání až do jeho ukončení v květnu roku 2012. Po oznámeném spuštění dalších programů HD stanice ARD v prosinci letošního roku bude možné přijímat volně (FTA) ze satelitu téměř všechny německé veřejnoprávní televizní programy v HDTV.


Nové parametry příjmu RBB Brandenburg HD, RBB Berlin HD, MDR Sachsen HD, MDR S-Anhalt HD, MDR Thüringen HD, HR Fernsehen HD: transponder 61, kmitočet 10,891 GHz, horizontální polarizace, SR 22000 kSymb/s, FEC 2/3, norma: DVB-S2/8PSK.

Nové parametry příjmu Tagesschau 24 HD, Eins Festival HD, Eins Plus HD: transponder 39, kmitočet 11,053 GHz, horizontální polarizace, SR 22000 kSymb/s, FEC 2/3, norma: DVB-S2/8PSK.

Od 30. 4. 2012 lze ze satelitu Astra 1 na orbitální pozici 19,2° východně volně (FTA) přijímat kromě kanálů Das Erste HD (ARD HD), ZDF HD, Arte HD i deset dalších veřejnoprávních stanic HD (a další regionální programy). Jedná se o tzv. třetí programy BR HD, NDR HD, SWR HD, WDR HD s jejich příslušnými regionálními verzemi, 3 Sat HD, Kika HD, Phoenix HD, ZDF Info HD, ZDF Kultur HD, ZDF Neo HD. Kdy budou vysílat ve vysokém rozlišení stanice ARD Radio Bremen (Brémy), BR Alpha (Bavorsko) a SR Fernsehen (Sársko), ještě není v době psaní tohoto článku známé.

Programy HDTV veřejnoprávních stanic jsou v Německu šířeny třemi různými způsoby: ze satelitu (DVB-S/S2), v kabelových sítích (DVB-C) a v platformě IPTV (Internet Protocol Television). Příjem v kabelových sítích a v IPTV závisí na nabídce příslušného provozovatele kabelové sítě, popř. providera IPTV.

Některé velké německé kabelové sítě jsou ochuzeny o HD programy, které lze od května 2012 volně přijímat ze satelitu. Důvodem je spor o poplatky o zařazení veřejnoprávních programů do kabelové sítě, které vysílatelé ARD a ZDF neplatí od tohoto roku. Souběžně se zahájením volného satelitního vysílání je signál nových stanic HD k dispozici i pro další šíření v kabelových sítích nebo v platformě IPTV. Internet: www.ard-digital.de.


15. 8. 2013


Ulož odkaz na: linkuj.cz | jagg.cz | zalinkuj.cz | vybrali.sme.sk | del.icio.us

Ing. Václav Hrubec

Mírová 576
CZ - 768 21 Kvasice

tlf:
+420 602 772 492
CZ: dnes: Jonáš zítra: VáclavSK: dnes: Cyprián zajtra: Václav
Personalizace

Nastavit barvu:

Vyhledávání

Rubriky
Linky
Alternativní verze: Ostatní linky:

© VHR, 1997 - 2021, Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!