Arianespace potvrzuje termíny vypuštění družic do vesmíru

Publikováno: 02.01.2014 22:34
Autor: Ing. Václav Hrubec
Web: http://www.vhr.cz/item/arianespace-potvrzuje-terminy-vypusteni-druzic-do-vesmiru/
Komerční satelitní operátor na konci prosince prezentoval seznam připravovaných startů z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Ve čtvrtek 19. 12. 2013 společnost Arianespace vypustila obří kosmický teleskop Gaia a další start je připravován na čtvrtek 23. 1. 2014. Během této mise (217. let) budou vyneseny na oběžnou dráhu dva telekomunikační satelity: ABS-2 pro firmu ABS (Asia Broadcast Satellite), družice ATHENA-FIDUS pro společnosti Telespazio, CNES (Centre National d’Etudes Spatiales), Agenzia Spaziale Italiana, která bude využívána francouzskou, italskou armádou a vládními agenturami.

Na středu 19. 2. 2014 je plánován 216. let, kdy bude vynesena na oběžnou dráhu družice skupiny SES. Prvním vyneseným satelitem bude Astra 5B, druhým satelitem během tohoto letu bude Amazonas 4A španělského operátora Hispasat.

Společnost Arianespace si objednala dalších osmnáct startů velkých raket Ariane ECA od firmy Astrium-EADS. Jsou to další rakety k 35 raketám objednaným v roce 2009. Zahájení dodávky nově objednaných raket v hodnotě více než dvě miliardy Eur je plánováno v roce 2017. Nové rakety budou využity pro vynesení geostacionárních družic na oběžnou dráhu a pro mise Evropské vesmírné agentury.

V sobotu 14. 12. 2013 ve vesmírném středisku Kourou (Francouzská Guyana) podepsali smlouvu pan Stephane Israel, generální ředitel společnosti Arianespace a pan Francois Auque, generální ředitel společnosti Astrium. Nový kontrakt přinese množství startů nově konstruovaných raket Ariane, v objednávkovém cyklu až 38. Do konce této dekády by to mělo garantovat služby spojené se starty raket z kosmodromu Kourou.


Václav Hrubec, 2. 1. 2014
© VHR, 1997 - 2021, http://www.vhr.cz
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!