Dr. Dish TV se změnila na TecTime TV

Publikováno: 16.09.2013 00:12
Autor: Ing. Václav Hrubec
Web: http://www.vhr.cz/item/dr-dish-tv-se-zmenila-na-tectime-tv/
Multimediální kanál Dr. Dish TV, který vysílá ze satelitu Astra 1L na orbitální pozici 19,2° východně, získal v pondělí 16. 9. 2013 nový název TecTime TV. Podle vlastního sdělení televize jsou cílovou skupinou finální uživatelé, kteří se zajímají o multimédia, techniku pro domácnost a energie.

Program je šířen ze satelitu Astra 1L na orbitální pozici 19,2° východně, volně (FTA) na kmitočtu 12,574 GHz, horizontální polarizace, SR 22000 kSymb/s, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, obrazový formát MPEG-4. Stanice je k dispozici i jako aplikace HbbTV/Smart-TV. „Známé formáty stanice Dr. Dish, Dr. Dish Magazin/Dr. Dish Magazín a Dr. Dish Wissen/ Dr. Dish Vědomosti zůstávají pod původními názvy“, uvedla stanice. Internet: www.drdish-tv.de, www.tectime.tv.


Pohled do historie vysílání:

Satelitním DXerům a ani pravidelným čtenářům této rubriky v DXR/RR jistě nemusím satelitní magazín DrDish@TV dlouze představovat, protože má za sebou více jak 15 let vysílání. Zejména první pořady, tehdy ještě vysílané v analogu z tehdejší družice Kopernikus 3 na na orbitální pozici 23,5° východně, sehrály velkou osvětovou roli a popularizovaly individuální příjem televize a rádií z orbitu. Na základě mozaiky informací o nových dostupných kanálech z jiných družic, jak byly v té době běžně sledované, někteří satelitní fanoušci „přezbrojovali“ své technické vybavení a stali se z nich „lovci na orbitě“. Internet nebyl v té době ještě zdaleka tak dostupný jako dnes a tak byl magazín DrDish@TV vedle tištěných periodik vítaným zdrojem informací z tohoto rychle se rozvíjejícího oboru. Bohužel náklady na vysílání přes satelit byly i pro dosti čtený - tehdy ještě měsíčník - TELE-Satellit International příliš vysoké, a tak se několik dalších relací „odvysílalo“ už jen na internetu.

Od září 2001 pak následovala dlouhá přestávka, vyplněná hledáním solventního sponzora. Tím se nakonec stala společnost Telenor, která financovala přímé satelitní přenosy, reprízy vysílala společnost RRSAT. Program se pak vrátil po více jak dvouleté přestávce na satelit poprvé 14. 5. 2003, a do konce roku 2003 se stihly další tři vydání a stejně tolik repríz. Nepravidelně potom magazín DrDish@TV vysílal od roku 2004. Program magazínového typu byl tehdy vysílán jednou za měsíc - živě na družici INTELSAT 10-02 na orbitální pozici 1° západně, a poté byl integrován do nového, pravidelného televizního programu. Každý měsíc bylo k dispozici vydání pořadu, které moderoval Christian Mass. Zahrnovalo 90 minut v němčině a angličtině a každý den se opakovalo (denní rotace). K návratu DrDish@TV redakce serveru Transponder NEWS přispívala každý týden aktualizací satelitních informací v němčině a angličtině.

Duchovním otcem magazínu byl Christian Mass – dr.Dish (dr.Talíř), známý satelitní odborník a dřívější šéfredaktor odborného dvouměsíčníku TELE-Satellit International. Na obrazovce jej často doplňoval a do angličtiny tlumočil další odborník - Christian Graf. V magazínu jsme mohli vidět řadu zajímavých receiverů, přístupových modulů, pozicionerů a či dalších komponentů satelitní techniky, a dozvědět se i o některých aktuálních změnách na satelitním orbitu. Během pořadu fungovala i listárna s odpověďmi na dotazy k satelitnímu příjmu, své otázky jsme mohli zasílat dopředu (německy či anglicky) na e-mailovou adresu: drdish@drdish-tv.com. Satelitní magazín připravovaný a moderovaný Christianem Massem, který divákům radil při technických problémech s digitálním televizním příjmem, se rok poté objevil už pod dnešním názvem Dr. Dish TV na satelitu Eutelsat - Hotbird na pozici 13° východně na transponderu 12,360 GHz. Kanál zde vysílal v pracovní dny od 12 do 17 hod. a o víkendu od 17 do 22 hod. na kmitočtu italské stanice Challenger TV. Vysílání zde skončilo 10. května 2007.

V roce 2006 se magazín konečně objevil na v Německu nejsledovanější satelitní pozici Astra 1 na orbitální pozici 19,2° východně. Od 5. července 2006 nejprve vysílal jako tzv. programové okno v kanálu Lifestyle-TV. V rámci spolupráce s touto tematickou TV vysílal na kmitočtu 12,633 GHz, horizontální polarizace, SR 22000, FEC 5/6 v době od 20:00 hod do 22:00 hod. Od 18. května 2007 jsme Dr.Dish TV naladili na pozici kanálu Würfelzucker na družici Astra 1L, 19,2° východně. Internet: www.drdish-tv.com / www.wuerfelzucker.tv.

Na závěr ještě jednu drobnou, ale smutnou poznámku - ke spolupracujícím partnerům Dr.Dish TV patřil i známý německý satelitní DXer Stefan Hagedorn, který byl mým velmi dobrým známým. Z několikaroční spolupráce si možná pamatujete na www.vhr.cz a později na www.satCentrum.com zpřístupněný on line přehled programů na družicích, propojený s databází SatCO DX. Stefan přinášel třináct let spolehlivé informace ze světa médií a psal i pro mnoho dalších odborných časopisů, pro diváky Dr.Dish TV pak připravoval aktuální satelitní informace Transponder NEWS. Od vzniku serveru satCentrum jsme si s ním vyměňovali informace a v červenci 2008 jsem se s ním měl osobně setkat v Berlíně na několikadenním pracovním pobytu. Bohužel k tomuto setkání už nedošlo, Stefan zemřel v dubnu 2008 v hamburské nemocnici na zápal plic. Bylo mu pouhých 32 let…


Václav Hrubec, 16. 9. 2013
© VHR, 1997 - 2021, http://www.vhr.cz
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!