Za výpadky satelitu Astra 3B mohlo vysílací zařízení Towercomu, nikoliv srážka s vyřazeným satelitem

Publikováno: 03.04.2013 10:52
Autor: Ing. Václav Hrubec
Web: http://www.vhr.cz/item/za-vypadky-satelitu-astra-3b-mohlo-vysilaci-zarizeni-towercomu-nikoliv-srazka-s-vyrazenym-satelitem/
Na apríla, 1. 4. 2013 uveřejnil web www.satCentrum.com příspěvek Do satelitu Astra 3B včera narazil vyřazený satelit externího publicista „Lipra“, který reagoval na výpadky ve vysílání dvou transponderů na satelitu Astra 3B. Distribučního (11,836 H) slovenských televizí a rádií distributora Towercom a DVB-S2 transponderu (12,109 H), přenášející pro platformu Skylink převážně programy ve vysokém rozlišení (HD).

IMG
K těm docházelo během dne a zvláště večera 31. 3. 2013, a mnozí diváci nejprve uvažovali o vlivu špatných povětrnostních podmínek, které byly v té době u nás velmi nepříznivé. Zejména na Moravě a severním a západním Slovensku velmi sněžilo a napadlo místy až 25-50 cm sněhu. Přes „závěs“ mraků s velkými mokrými vločkami gigahertzové vlny špatně prochází, také zasněžené paraboly ztrácí zisk.


Externí publicista „Lipra“ (apríl - čteno odzadu a přehozené p a r - aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné) už třináctým rokem chystá pro satCentrum vždy na prvního dubna zajímavé příspěvky, v tom letošním se zaměřil na stále více hrozící problém kosmického smetí. Od roku 1957, kdy lidstvo vyslalo do vesmíru první satelit Sputnik 1, se na oběžnou dráhu Země postupně navedlo více jak 33 500 družic. Z tohoto množství je ale dnes funkčních jen asi 3300 satelitů. Vesmír se tak stává velmi nebezpečným smetištěm. No a jeden z těch dnes již nefunkčních, kterého se pro poruchu či nedostatek paliva nepodařilo navést na sestupnou „hřbitovní“ dráhu, kde by v naší atmosféře shořel, ve svém aprílovém článku "srazil" právě se satelitem Astra 3B, a způsobil mu tak zmiňované výpadky v distribuci signálu.

Jak čtenáři určitě poznali, byl to samozřejmě Apríl, a doufejme, že se tato vize „Lipry“ nenaplní. I když už tento kosmický odpad několikrát narazil či jen těsně minul některá zařízení, které využíváme na oběžné dráze kolem Země. Výpadky byly prý nakonec způsobeny závadou na automatickém motorickém dotáčení na satelit Astra 3B vysílací paraboly v uplinku Towercomu na Kamzíku nad Bratislavou, aspoň takto se o tom psalo o velikonočním pondělí ve slovenských médiích.

O tom, kde je problém, se ale diváci, kteří chtěli sledovat v nedělním prime time klíčový projekt TV Markíza Superstar, anebo na TV JOJ často avizovaný megafilm Avatar, nedověděli. Ani Towercom, a ani Skylink nic o závadě neuvedly, nekomentovaly ji na svých stránkách či v sociálních sítích (Facebook, Twitter či Google+), ani v jiných médiích či na obrazovce. Natož aby se divákům (satelitním, ale i v některých kabelových a IPTV sítích) omluvily. V tomto případě jejich komunikace úplně selhala.


Václav Hrubec, 3. 4. 2013
© VHR, 1997 - 2020, http://www.vhr.cz
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!