<< zpět

Satelitní info 12/2018

• 05.12.2018 01:21
Krátce, stručně a aktuálně ke změnám na satelitním orbitu, ke kterým došlo v průběhu listopadu a na začátku prosince:

Turecký operátor Türksat testoval v listopadu vysílání ve formátu Ultra HD 8K Super High-Vision. Test na družicích Türksat 4B a Türksat 3A na orbitálních pozicích 50° východně a 42° východně byl realizován za přispění firem Kizil Elektronik, Vestel a Socionext. Záběry historického a přírodního Istanbulu byly pořízeny pro vysílání ve velmi vysokém rozlišení, které bylo možné sledovat na obrazovce firmy Vestel ve stánku společnosti Türksat na satelitní konferenci Globalsatshow (Istanbul, 1. až 3. 11. 2018). Turecko je jednou z prvních zemí na světě, která vysílá ve formátu 8K.

Dva britské filmové televizní kanály, Movies4Men a Sony Movies, a o vždy hodinu posunuté časové verze +1 zahájily na začátku prosince vysílání na nové frekvenci v britském (u nás špatně zachytitelném) svazku (UK Spot Beam) satelitu Astra 2F na orbitální pozici 28,2° východně. Parametry příjmu: transponder: č. 110, provider: Sky UK, kmitočet: 11,307 GHz, vertikální polarizace, Symbol Rate: 27500 kSymb/s, FEC: 5/6, volné (FTA) vysílání.

Privátní hudební televizní stanice britské televizní společnosti The Plus Network, včetně hip-hopové hudební stanice Kiss, stanice Box Upfront (dřívější název Q), Box Hits a Kerrang! zahájily k prvnímu prosinci vysílání v evropském svazku satelitu Astra 2G na orbitální pozici 28,2° východně - transponder: č. 100, provider: Sky UK, kmitočet: 11,627 GHz, vertikální polarizace, Symbol Rate: 22000 kSymb/s, FEC: 5/6. Stanice souběžně vysílají volně (FTA) i v britském svazku (UK Spot Beam) z transponderu č. 31 z družice Astra 2F na frekvenci 12,304 GHz, horizontální polarizace, Symbol Rate: 27500 kSymb/s, FEC: 5/6. The Box plus Network je britská televizní společnost, kde 50 % podíl vlastní mediální skupina Bauer Media Group a 50 % podíl patří korporaci Channel Four Television Corporation, a funguje jako produkční pobočka pro hudební televizní programy.

Lokální televizní stanice Brno TV zahájila dne 6. 11. 2018 volné vysílání na satelitu Astra 3B na orbitální pozici 23,5° východně. Podle informací z internetu se jedná o kanál zaměřený na životní styl pro všechny věkové skupiny. Program vysílá na transponderu č. 234 providera Towercom, kde vysílají volně i některé další české a slovenské stanice. Parametry příjmu: kmitočet: 12,363 GHz, vertikální polarizace, Symbol Rate: 29500 kSymb/s, FEC: 3/4, norma: DVB-S2/8PSK, formát: MPEG-4, standardní (SD) rozlišení, volné (FTA) vysílání.

Nová placená televize Diveo, která na německém trhu působí teprve od poloviny listopadu letošního roku, oznámila zahájení vysílání své první stanice ve velmi vysokém rozlišení - Insight UHD, na družici Astra 1M na orbitální pozici 19,2° východně. Předpokladem pro příjem je Ultra HD televize se satelitním příjmem a modul Diveo CI+. Abonentský satelitní přijímač Diveo totiž zatím není vhodný pro Ultra HD/4K. Ve vysokém rozlišení m. j. zahájilo vysílání šest prémiových programů, včetně VH1, VH1 Classic, několik kanálů MTV a stanice INSIGHT. Po aktuálním rozšíření tedy platforma Diveo nabízí přístup až 99 stanicím ve vysokém rozlišení (HD) a první stanici ve velmi vysokém rozlišení (UHD). Nabídka je složena z 24 privátních stanic HD (např. RTL HD, Sat.1 HD), 16 prémiových programů HD a 59 volně přijímatelných stanic HDTV. Televize INSIGHT UHD vysílá různé akční, extrémní sporty, dobrodružství a příběhy o mimořádných osobnostech z celého světa. Kanál vysílá nepřetržitě. Pro televize s velmi vysokým rozlišením značek Samsung a LG už byly také vyvinuty příslušné aplikace pro chytré televize (Smart TV Apps), které umožňují přístup k dalším stanicím prostřednictvím OTT a doplňkové interaktivní funkce. Parametry příjmu Insight UHD: transponder: č. 97, provider: SES, kmitočet: 12,344 GHz, polarizace: horizontální, Symbol Rate: 30000 kSymb/s, FEC: 2/3, norma: DVB-S2/8PSK; MPEG-4/UHD, internet: https://www.diveo.de.

Stanice Mezzo TV zahájila v listopadu vysílání propagační smyčky na satelitu Hot Bird 13E na orbitální pozici 13° východně. Avšak se nejedná o stanici s francouzskou klasickou a jazzovou hudbou, jak by název stanice sváděl. Podle informací z propagační smyčky perský kanál zahájí do konce roku řádné vysílání na satelitech Hot Bird 13 a Eutelsat 7A. Parametry příjmu (bývalá pozice stanice Cine Music): transponder: č. 113, kmitočet 10,775 GHz, vertikální polarizace, Symbol Rate: 27500 kSymb/s, FEC: 3/4, volné (FTA) vysílání.

Společnost Eutelsat Communications si u firmy Airbus Defence and Space objednává dva nové satelity jako náhradu za stávající satelity Hotbird na své hlavní orbitální pozici 13° východně. Oba satelity s elektrickým pohonem by měly být v provozu od roku 2022 a pokryjí signálem Evropu, severní Afriku, Blízký a Střední východ. S novými satelity chce společnost Eutelsat dále zlepšit kvalitu televizních vysílacích služeb poskytovaných z družice Hotbird pro klienty a zvýšit kapacitu pro západní Evropu a Polsko. Nové satelity nabídnou rozšířené funkce - jako zvýšenou ochranu uplinkového signálu, zlepšení odolnosti a vynikající zálohování na oběžné dráze. Oba plně elektricky poháněné satelity budou mít vždy hmotnost při startu 4,5 tun, napájení 22 kW a budou založeny na platformě Eurostar Nea společnosti Airbus Defence and Space. Satelity a jejich vysoce výkonná užitečná zátěž budou smontovány v závodech Stevenage, Portsmouth ve Velké Británii a v Toulouse ve Francii. Využitá technologie následně umožní společnosti Eutelsat nahradit stávající konstelaci tří satelitů dvěma družicemi. Díky ekonomické technologii se také zlepší kapitálové výdaje.

Německý hudební vysílatel Deutsches Musik Fernsehen / Německá hudební televize plánuje nabídnout nový zábavní kanál. Doplní jeho stávající kanál, který zahájil vysílání v roce 2008. Německý mediální regulační úřad KEK schválil tento projekt na svém posledním zasedání v Berlíně. Podle úřadu KEK, kanál s názvem Nice Gold TV bude vysílat volně (FTA/free-to-air) z družicového systému Astra 1 z orbitální pozice 19,2° východně. Další detaily ještě nebyly v době uzávěrky této rubriky známy.

Tak to je v letošní poslední satelitní rubrice vše. Za dnešní přísun satelitních novinek a překladů ze zahraničních zdrojů dpa, obob.tv, Digital Fernsehen, Infosat.de, DER STANDARD, SES, OnlineAgentur-24, Transponder News, SatNews.de, sat-expert.com, tasstelecom.ru, lenta.ru, obob.tv, rapid tv news, Advanced-Television.com, teletext ČT, Satellifax.de, Broadbandtvnews.com, dvbNews a Satkurier děkuji Petru Miklíkovi, za vlastní satelitní postřehy pak patří moje poděkování Petru Kvaszovi. Děkuji též všem čtenářům rubriky za celoroční přízeň a budu se těšit na shledanou i v příštím roce! Příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný start do roku 2019 přeje Václav Hrubec.

<< zpět