CS Link a Skylink - plánované změny parametrů satelitního vysílání v únoru 2014

Print Verze pro tisk
Print Doporuč známému
10.01.2014 22:30
SatInfo - CZ a SK stanice - Satmagazín

Česko-slovenské satelitní platformy CS Link a Skylink informovaly v závěru roku o připravované změně parametrů vysílání, ke které dojde v únoru 2014.

Satelitní vysílání se neustále vyvíjí a každá satelitní platforma musí čas od času udělat významnější změnu vysílacích parametrů. Se změnami bývá spojena potřeba přeladit satelitní přijímače, které nejsou vybaveny funkcí FastScan. Aby byla četnost přelaďování minimalizována, je spojeno několik potřebných změn do jednoho časového okamžiku.

Jedná se o první významnou změnu technických parametrů po dvou letech. Přesuny programů na jiné parametry a změna formátu se dotknou prakticky všech zákazníků Skylinku a CS Linku - uživatelů programového balíčku Digital i předplatitelů placených balíčků. Majitelé nových přijímačů Skylink READY vybavených funkcí Fast Scan nebudou nuceni nic měnit, všechny změny se provedou automaticky. Majitelé přijímačů bez automatické identifikace FEC (FEC auto) budou nuceni parametry transponderů manuálně změnit a přijímač přeladit. Jde zejména o přijímače starší 5 a více let.

Změny budou provedeny ve dvou krocích. První krok je plánován na noc z 3. na 4. února 2014, druhý krok na noc z 24. na 25. února 2014. Přesné informace o konkrétních změnách v příslušných termínech budou včas k dispozici na českých a slovenských webech, které se zabývají příjmem televize a rádií ze satelitu, včetně „mých“ webů vhr.cz a satCentrum.


Změny z pohledu jednotlivých satelitních frekvencí/transpondérů:

1. Na třech aktuálně využívaných frekvencích (12 525 MHz, 11 797 MHz a 11 914 MHz) dojde ke změně FEC ze 3/4 na 5/6. Většina satelitních přijímačů tuto změnu zpracuje bez nutnosti manuálního zásahu uživatele.

2. Frekvence 11 876 MHz nebude počínaje 1. 3. 2014 nadále využívána. Programy, které jsou v současné době na ni šířené, budou v únoru 2014 souběžně šířeny na původní frekvenci a na nových frekvencích, v posledním týdnu v únoru budou nahrazeny statickou obrazovkou informující o nových parametrech.

3. S výše uvedenými změnami je spojen přesun některých programů z frekvence na frekvenci. Zároveň dojde k přechodu programů Sport 1, Fishing & Hunting, Crime & Investigation, Sport 5, HBO 2 a Cinemax z formátu MPEG-2 do formátu MPEG-4 SD. Pro jejich příjem bude tedy potřeba HD přijímač.

4. Program Sport 2 bude nahrazen HD verzí, program HBO v SD verzi nebude nadále vysílán.

5. Nové technické parametry frekvence 11 797 MHz vyžadují přesně nasměrovánu anténu a správně nainstalované LNB. Pokud někteří diváci zaznamenají po přechodu výpadky příjmu programů z této frekvence, bude třeba jejich satelitní přijímací zařízení správně nastavit. Všechny satelitní přijímače na našem trhu nové parametry dokážou zpracovat.


Václav Hrubec, 10. 1. 2014


Ulož odkaz na: linkuj.cz | jagg.cz | zalinkuj.cz | vybrali.sme.sk | del.icio.us

Ing. Václav Hrubec

Mírová 576
CZ - 768 21 Kvasice

tlf:
+420602772492
+420777677776
CZ: dnes: Drahomíra zítra: ČeněkSK: dnes: Kamila zajtra: Dušana
Personalizace

Nastavit barvu:

Vyhledávání

Rubriky
Linky
Alternativní verze: Ostatní linky:

© VHR, 1997 - 2018, Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem - All rights reserved!